Hagyományteremtő céllal valósították meg a kertészeti kiállítást Nagyenyeden.

Április 4. és 6. között Nagyenyed központja valóságos virágoskertté alakult át a kellemes tavaszi napsütésben, ugyanis ekkor szervezték meg az első PlantFEST kertészeti kiállítást.
A péntek délelőtti hivatalos megnyitón a város polgármestere, Dragoș Crișan elmondta: az önkormányzat által kezdeményezett program célja ráirányítani a figyelmet a helyi kertészeti termelőkre. "Azt szeretnénk, ha a városlakók kisétálnának a központba, megtekintenék és megvásárolnák a termékeket. A fő cél természetesen a helyi termelők iránti figyelem felkeltése" - nyilatkozta a polgármester.
A rendezvény keretein belül köszöntést mondott Fülöp Szabolcs alpolgármester, valamint Ioan Hădărig, a városi kultúráért felelős igazgatója, továbbá Toma Mircea-Dan, a program megálmodója. Emellett a közönséget Marius Moga és zenekara szórakoztatta, felejthetetlen zenei élményt nyújtva.
A vásár és kiállítás egy izgalmas esemény keretében valósult meg, ahol körülbelül negyvenöt helyi növénytermelő vett részt Nagyenyed és környékéről. A standoknál az érdeklődők szakértői útmutatásokat kaphattak, miközben nem csupán gyönyörű növények és gyümölcsfák közül válogathattak, hanem különféle kertészeti eszközöket is felfedezhettek. Emellett a mezőgazdasági profilú csombordi szakközépiskola is bemutatta az oktatási lehetőségeit, gazdagítva ezzel a rendezvény programját.
A háromnapos esemény során a szervezők gazdag kulturális programot kínáltak a látogatóknak. Maria Muntean műveiből egy lenyűgöző fotókiállítást állítottak össze, míg a történelmi infópontnál egy különleges herbárium várta az érdeklődőket, ahol a résztvevők a gyógynövények világával ismerkedhettek meg. Az oktatási foglalkozások célja elsősorban a gyermekek és fiatalok figyelmének megragadása volt; különösen népszerű volt a kézműves workshop, ahol a résztvevők virágmintás puzzle üdvözlőlapokat alkothattak.
A Nagyenyedi Természettudományi Múzeum kreatív ismeretterjesztő műhelyében a résztvevők lehetőséget kaptak arra, hogy elmerüljenek a fára festés izgalmas világában. Az esemény során éppen a múzeum egyik legkedveltebb gyűjteményi darabja, a kivi madár került a középpontba, de sokan érdeklődéssel hallgatták a fenyőfélék varázslatos történetét is. Emellett a gyulafehérvári Egyesülés Múzeuma egy lenyűgöző kiállítással készült, amely a kertészet fejlődését mutatta be, míg az enyedi városi könyvtár tematikus könyvkiállítással és színező workshopokkal várta az érdeklődőket, "Magtól a gyümölcsig" és "Tavaszi kép" címmel. Az események gazdag programja mindenki számára tartogatott valami különlegeset.
A rendezvény fénypontját kétségkívül Bogdan Rus bemutatója jelentette, ahol a hagyományos kovácsolás művészetét egy modern csavarral ötvözve bizonyította, hogy ma is lehet lenyűgöző és piacképes alkotásokat létrehozni. "A műhelyemben a tüzet megszelídítem, míg máshol éppen ellenkezőleg, elpusztítom" - viccelődött a tűzoltóként dolgozó kovácsmester, ezzel mosolyt csalva a közönség arcára.
Az esemény jelentőségét tovább fokozta, hogy az agrárintézmények tájékoztatói és szakmai ajánlásai is jelen voltak. Különösen figyelemre méltó programpontként szerepelt Adrian Florea, a Nagyenyedi Mezőgazdasági Szövetkezet szakértője által nyújtott útmutató, amely a résztvevők számára értékes információkat és gyakorlati tanácsokat kínált.
Fülöp Szabolcs, Nagyenyed alpolgármestere a Maszolnak elmondta: első alkalommal szervezték meg a PlantFEST-et, de remélik, lesz folytatása. "Helyi termelőket és kereskedőket szólítottunk meg, olyanokat, akik kapcsolatban állnak a kertészettel. Elsősorban gyümölcsfatermesztők és rózsatermelők, de másfajta virágokat termesztők, dísznövény-termelők és kereskedők, illetve a kertészetet kiegészítő vállalkozások, iparágak - mint például a méhészet - is jelen vannak. A városvezetés Facebookon is népszerűsítette a rendezvényt, de ami a leglényegesebb: személyesen kértek fel minden termelőt" - fejtette ki az alpolgármester.
A múlt héten zajlott egyébként Gyulafehérváron a 15. Kertészeti vásár, és ott a kiállítóknak adtak meghívókat. A rendezvény ötletgazdája Toma Mircea állatorvos, helyi tanácsos, aki - csombordi lévén - nagyon jól ismeri a helyi termelőket.
Fülöp Szabolcs alpolgármester optimistán tekint a kertészet jövőjére. "A lakosság körében egyre nő az érdeklődés nemcsak a haszonnövények, hanem a dísznövények iránt is. Sokan kezdenek el kertészkedni otthon, és már nem csupán rózsát ültetnek, ami eddig a legelterjedtebb választás volt a költséghatékonysága miatt. A környéken sajnos nincs helyi dísznövénytermelő, így a legtöbb növény importból származik. Ez a rendezvény fontos szerepet játszik abban, hogy egyrészt ösztönözze az embereket a vásárlásra, másrészt pedig előtérbe helyezze a helyi kistermelőket. Az ő helyzetük nehéz, mivel nincs közös érdekvédelmi szervezetük, csupán a rózsatermesztők, akik a Csombordi Rózsabarát Egyesület keretein belül szerveződnek" – tette hozzá.
Az utóbbi két évtized során Enyed és környéke, különösen Csombord, Marosgombás, Magyarlapád és Magyarbagó, a rózsa- és gyümölcsfatermesztés terén kiemelkedő szereplővé vált. Ezen települések adja Románia rózsatöveinek 90%-át, gyümölcsfa-csemetéinek 80%-át, valamint szőlőoltványainak teljes 100%-át. Ezért a PlantFEST rendezvény létjogosultsága egyértelmű, hiszen a helyi gazdaság szívét és lelkét képviseli.
A helyiek számára már önmagában is büszkeség forrása, hogy a legnagyobb termelők mind magyar származásúak. Ez a hagyomány a Csombordon élő báró Kemény család örökségére nyúlik vissza, egészen az 1880-as évekig. Emellett a mai gazdák szülei is kiváló oktatásban részesülhettek a helyi iskolában. Sőt, néhányuk felmenői az enyedi Ambrózy, Fischer és Társa faiskolában, valamint a kolozsvári Palocsay-kertészetben fejlesztették tudásukat. Még a kommunizmus nehéz évei alatt is igyekeztek fenntartani saját ültetvényeiket, amennyire a körülmények engedték.
A mai termesztők közül számosan az 1990-es években szerzett tapasztalatokat Magyarországon, ahol jelentős tudásra tettek szert. Az olyan kiváló erdélyi szakemberekkel való együttműködés, mint Wagner István, lehetővé tette számukra, hogy az eddig felhalmozott tudást új magasságokba emeljék.
Másfelől, az enyedi és környékbeli gyümölcstermesztők - akiknek 70 százaléka magyar - is igen szép eredményeket értek el mostanában, körülbelül 50-60 gyümölcsfa-fajta található a kínálatukban.
Bár a PlantFEST-et a szervezők mint az első kertészeti expót hirdették meg, és valóban, ez volt az elmúlt évtizedek első ilyen eseménye, a város történetében találunk már korábbi, hasonló kiváló példákat is.