GyártásTrend - Az elavult kórházi rendszerek újraélesztése mesterséges intelligenciával!

Európában számos kórház szembesül a hosszú várakozási időkkel, a lemaradó vizsgálatokkal és a bonyolult belső folyamatokkal. A háttérben sok esetben az elavult időpontfoglalási rendszerek rejlenek, amelyek nemcsak az adminisztrációt terhelik meg, hanem lassítják az egészségügyi ellátást is, ami a betegek számára fokozott frusztrációt okoz. E problémák orvoslására az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) egészségügyi ága, az EIT Health, most második alkalommal indítja el az InnoStars Connect programot. A kezdeményezés célja, hogy kutatók, start-upok, kórházak, egyetemek és vállalkozások ötleteivel támogassa a kórházi időpontfoglalási rendszerek digitális fejlesztését. A programban szakmai partnerként Portugália egyik vezető egészségügyi intézménye, az ULS de Coimbra kórház vesz részt.
A kórházak hatékony működésének egyik alapvető pillére a megfelelően megszervezett betegirányítás. Ennek sikerét azonban jelentősen hátráltathatja, ha az időpontfoglalási rendszer merev, bonyolult, és nem veszi figyelembe a betegek valós igényeit. Éppen ezért az EIT Health InnoStars és az ULS de Coimbra olyan innovatív digitális megoldásokat keresnek, amelyek révén a kórházak optimalizálhatják az időpontkezelést, ezáltal pedig javíthatják a teljes klinikai munkafolyamat hatékonyságát.
Hogy milyen egy ideális rendszer? A kórházak követelményei sokrétűek. Egy jó időpontkezelési megoldás lehetővé teszi a valós idejű frissítéseket, csökkentik a téves foglalásokat és a csúszásokat, illetve figyelembe veszik a páciensek igényeit: az időbeosztásukat, az általuk beszélt nyelveket, esetleges mozgáskorlátozottságukat. De hatékonyak lehetnek a mesterséges intelligencia (MI) alapú chatbotok vagy más okosfelületek, amelyek egyszerűsítik a kommunikációt és csökkentik az adminisztrációs terheket is.
Az adatok arra utalnak, hogy az európai lakosság nyitott az ilyen megoldásokra. A távgyógyászat mára széles körben elérhető: az európai WHO-tagállamok 77%-ában működnek telemedicinás vagy távoli betegmegfigyelési szolgáltatások. A teleradiológia még elterjedtebb (84%-ban használják), de az országok felében már a telepszichiátria is megjelent[1]. Az EU "Digitális évtized" szakpolitikai programjának mutatói arról tanúskodnak, hogy egyre több állampolgár fér hozzá saját elektronikus egészségügyi adataihoz is: az EU27 átlaga 2023 végére 72%-ról 79%-ra emelkedett ezen a téren. A magyar páciensek még nyitottabbak ezen a téren: a hazai adat 86%.[2]
Az InnoStars Connect program célja, hogy új impulzusokat biztosítson az innovatív ötletek számára. A felhívásra várjuk a jelentkezéseket európai, köztük magyar egyetemektől, kórházaktól, kutatóintézetektől, induló vállalkozásoktól és kis- vagy középvállalkozásoktól. Olyan megoldásokat keresünk, amelyek valós előnyöket nyújthatnak két meghatározó területen.
Az egészségügyben az időpontok nem hatékony kezelése - különösen a valós idejű alkalmazkodóképesség hiánya - jelentősen hozzájárul a csúszásokhoz és az erőforrások pazarlásához. Egyes szakterületeken, például a pszichiátriában, akár a 30%-ot is elérheti azoknak a legfoglalt időpontoknak az aránya, amelyeken nem jelenik meg a páciens[3]. Az így felszabaduld időpontok holt idővé válnak, mivel a legritkább időben sikerül másik beteget leszervezni a kiesett helyre.
Magyarországon a páciensek körülbelül egyharmada arról számol be, hogy több mint egy hónapot kell várnia, mire időpontot kap egy szakorvosi rendelésre. A helyzetet tovább súlyosbítják a merev időpontfoglalási rendszerek, a sürgős esetek kezelésére alkalmazott túlfoglalás, valamint a különböző klinikai részlegek közötti átjárhatóság hiánya.
A hosszú várakozási idők, a gyakori lemondások és a magas meg nem jelenési arányok komoly kihívások elé állítják nemcsak a magyar egészségügyi rendszert, hanem az egész európai kontinens egészségügyi ellátását is. Az egészségügyi szakemberek úgy vélik, hogy ezek a problémák túlzsúfolt várótermekhez és megnövekedett munkahelyi terheléshez vezetnek, különösen akkor, amikor az utolsó pillanatban történnek változások. E kihívások számos országban tapasztalhatók, de az ULS Coimbra által kezdeményezett megoldások révén remélhetőleg javulhat a betegellátás színvonala Európa-szerte.
A merev időpontfoglalási rendszerek különösen hátrányosan befolyásolják azokat a betegeket, akik kiszolgáltatott helyzetben vannak, hiszen számukra még nehezebb időben hozzáférni a szükséges egészségügyi ellátáshoz. Ez a helyzet növeli az elmaradt vizsgálatok kockázatát, és tovább fokozza az egészségügyi egyenlőtlenségeket. A késlekedés különösen súlyos következményekkel járhat az időérzékeny betegségek, mint például a daganatos vagy krónikus kórképek esetében.
A páciensek gyakran kifejezik elégedetlenségüket az időpontfoglalás bonyolultsága miatt, valamint a várakozási idők átláthatatlanságával kapcsolatban is. Ezek a problémák nemcsak a betegek elégedettségét csökkentik, hanem akadályozzák az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést is, és rontják a betegek kapcsolatát a szolgáltatói rendszerrel.
Az intelligens időpontfoglalás nem csupán a hatékonyság növeléséről szól – a fő cél az, hogy minden beteg időben, és a legmagasabb színvonalú ellátásban részesüljön – nyilatkozta Rui Gomes, az ULS de Coimbra informatikai igazgatója. – A késlekedések és torlódások komoly következményekkel járhatnak. Éppen ezért örömmel fogadjuk, hogy az EIT Health InnoStars partnereként valós megoldásokat kereshetünk a kórházi működés optimalizálására és a betegélmény fokozására.
Az InnoStars Connect programba való bekerülés lehetősége különleges alkalmat kínál azoknak a szervezeteknek, akik innovatív megoldásaikkal szeretnék forradalmasítani az egészségügyet. E program keretében a résztvevők csatlakozhatnak Európa legkiterjedtebb egészségügyi innovációs hálózatához. A kiválasztott pályázók személyre szabott képzésekben vehetnek részt, tapasztalt mentorok irányításával fejlődhetnek, és természetesen pénzügyi támogatást is nyernek ötleteik megvalósításához. A program keretein belül összesen tíz csapat kerül kiválasztásra, akik közösen dolgozhatnak megoldásaik továbbfejlesztésén, valamint tesztelhetik azokat a portugál ULS de Coimbra egészségügyi intézménnyel, szakmai szakértők támogatásával. Minden csapat egyszeri, összesen 10 000 eurós támogatásban részesül, amelyből 6000 euró a megoldás fejlesztésére, 3000 euró az utazási költségek fedezésére, míg 1000 euró a mentorálásra és szakmai tanácsadásra fordítható. A program zárásaként a legkiválóbb tíz csapat bemutathatja innovációját az EIT Health InnoStars döntőjén, ahol lehetőségük nyílik, hogy európai egészségügyi vezetők előtt prezentálják ötleteiket. Ne hagyja ki ezt az egyedülálló lehetőséget, a jelentkezési határidő pedig május 30.
"Az InnoStars Connect kiváló példa arra, hogy a mindennapi életből származó problémák hogyan válhatnak közös innovációs kezdeményezések alapjává - emelte ki Sarah Haddadin, az EIT Health InnoStars régió innovációs vezetője és a program menedzsere. Az EIT Health célja, hogy összekapcsolja a start-upokat, kutatókat, egészségügyi szolgáltatókat és iparági szereplőket, lehetőséget teremtve számukra, hogy közösen dolgozzanak ki megoldásokat olyan sürgős kihívásokra, mint a megelőzhető újszülöttkori halálozások vagy a nem kellően hatékony kórházi rendszerek. E program keretein belül a dél-, kelet- és közép-európai innovátorok számára biztosítunk lehetőségeket, támogatást és szakmai együttműködéseket, hogy valódi pozitív változást érhessenek el az emberek életében."
A kórházi rendszerek fejlesztése az InnoStars Connect program keretében idén két fontos felhívást indított. Az egyik fókuszpontja a kórházi ellátás javítása, míg a másik a kisbabák és édesanyák egészségének védelme. Ezt a kezdeményezést az EIT Health InnoStars a Chiesi Group, egy olasz gyógyszeripari vállalat partnerségével valósítja meg. A céljaik között szerepel innovatív megoldások keresése, amelyek segíthetnek az újszülöttek egészségi állapotának javításában, különösen a légzőszervi nehézségekkel küzdő csecsemők esetében. Az újszülöttkori légzési distressz szindróma (NRDS) a tüdő éretlensége és a felületaktív anyag hiánya miatt lép fel, ami a légzés nehézségét okozza, különösen a koraszülötteknél. Ezen kívül a hörgő-tüdő diszplázia (BPD) egy krónikus tüdőbetegség, amely gyakran érinti azokat a koraszülötteket, akik hosszabb időn keresztül igényelnek légzéstámogatást, és hosszú távú egészségi problémákhoz vezethet.
A Chiesi Group célja, hogy innovatív megoldásokat találjon, amelyek elősegítik a betegségek korai diagnózisát és a nem invazív megfigyelést, akár kórházi, akár otthoni környezetben. Külön figyelmet fordítanak az újszülöttek ellátását támogató okos technológiákra és digitális eszközökre, mint amilyenek a babafigyelő alkalmazások. Fontos számukra, hogy a magas színvonalú egészségügyi ellátás mindenki számára elérhető legyen, függetlenül attól, hogy milyen anyagi lehetőségekkel rendelkeznek. Emellett olyan kezdeményezések iránt is érdeklődnek, amelyek a szülők támogatására irányulnak; ide tartoznak edukációs programok, távegészségügyi eszközök, valamint olyan megoldások, amelyek hozzájárulnak az egészségügyi egyenlőtlenségek csökkentéséhez és a klinikai kutatásokban való aktív részvételhez.