A mikroműanyagok hatása a szervezetünkre - minden nap ki vagyunk téve ennek a rejtett fenyegetésnek.


A mikroműanyagok - ezek az apró, de makacs részecskék, amelyek beszennyezték a levegőnket, vizünket, ételeinket és testünket is - összefüggésbe hozhatók a gyulladások fokozott kockázatával, hormonális zavarokkal, DNS-károsodással, légzőszervi megbetegedésekkel és szívproblémákkal, valamint számos egyéb egészségügyi gonddal.

Egy friss kutatás rámutatott, hogy a mikroműanyagok belélegzése gátolhatja egy olyan fehérvérsejt-típus működését a tüdőben, amely alapvető szerepet játszik az immunrendszer hatékony működésében. Ennek következményeként pedig nőhet a rák és egyéb betegségek kialakulásának kockázata.

"Ráébresztett, hogy bár a mikroműanyagok nem a legnagyobb veszélyt jelentő anyagok, amelyekkel szembesülhetünk, mégsem tekinthetjük őket ártalmatlannak" - fogalmazott Adam Soloff, a Pittsburghi Egyetem mellkassebészeti tanszékének docense és a kutatás vezető szerzője.

A mikroműanyagok apróbbak, mint egy ceruza radírja. Ezek a kicsiny részecskék különféle forrásokból származnak, például poliészterből készült ruházatból, autógumikból, valamint műanyag palackokból és zacskókból kerülnek a környezetbe. Emellett bizonyos mikroműanyagokat szándékosan állítanak elő kozmetikai termékekhez – ilyenek például a mikrogyöngyök, amelyeket bőrradírokban, arctisztítókban és fogkrémekben használnak, ahogy azt a New York Post is megemlíti.

Az új kutatás során Soloff és csapata egerekkel végezte el a mikroműanyagok belélegzésének kísérletét, hogy feltárja ezek hatását az állatok szervezetére. Az apró műanyag részecskék nyomait a májban, a lépben és a vastagbélben is felfedezték. Érdekes módon, még az agyban és a vesékben is kimutathatóak voltak, akár egy héttel a belélegzés után.

Soloff kifejtette, hogy a légzőrendszeren át belépő mikroműanyagok a tüdőből távozva szétáramlanak a szervezetben. "Ezek a részecskék összességében káros hatásokat gyakorolhatnak minden szervrendszerre, és szerepet játszhatnak különféle betegségek megjelenésében."

A kutatók különféle méretű polisztirol mikroműanyagokat állítottak elő makrofágokkal való interakció segítségével. A polisztirol, amelyből készült például a hungarocell csomagolás, az eldobható kávés poharak és a habszivacsok, széles körben elterjedt anyag, amely számos mindennapi termék alapját képezi.

A makrofágok a tüdőben a legnagyobb számban jelenlévő immunsejtek, amelyek kiemelkedő szerepet játszanak a sérült sejtek és a törmelékek eltakarításában. Ezek az őrszemek nemcsak a gyulladás csökkentésében segítenek, hanem hozzájárulnak a szövetek regenerálódásának előmozdításához is.

A makrofágok tevékenysége 24 órán belül a baktériumok felfalására és lebontására irányult, ami a fagocitózis nevű alapvető sejtes folyamat szerves része. "Amikor először kezdtünk foglalkozni a mikroműanyagokkal való expozíciókkal, biztos voltam abban, hogy a makrofágok egyszerűen elfogyasztják őket (fagocitózis), majd pedig lebontják (lizoszómális feldolgozás) – és ezzel le is zárul a történet" – osztotta meg Soloff, hozzátéve: "Úgy vélem, hogy a makrofágok nem csupán a laboratóriumi körülmények között harcoltak a műanyagok lebontásáért, hanem a tüdőszövetben is hosszú időn át megőrizték ezeket a műanyag részecskéket."

A jó hír, hogy a kutatók azt találták, hogy az Acadesine nevű gyógyszer - amelyet elsősorban akut limfoblasztos leukémia kezelésére használnak - részben helyreállította a makrofágok működését. Az eredményeket hétfőn mutatták be a San Franciscóban tartott American Thoracic Society konferencián.

A Soloff csapata elkötelezett amellett, hogy mélyebb betekintést nyerjen a mikroműanyagok tüdőszövetekre gyakorolt hatásába. Céljuk, hogy olyan innovatív figyelmeztető rendszert fejlesztenek ki, amely lehetővé teszi a tüdőbetegségek és a tüdőrák kockázatának korai felismerését. Ezzel a kutatással nemcsak a tudományos közösség, hanem a szélesebb közönség számára is fontos információkat kívánnak nyújtani a légzőszervi egészség megőrzéséről.

Related posts