A Greenpeace aktivistái fúrótoronyra másztak, hogy hangot adjanak tiltakozásuknak a Békés megyei gázmező kitermelési módszerei ellen.
A Greenpeace aktivistái merész akciót hajtottak végre a nyékpusztai gázmező fúrótoronyán, ahol egy figyelemfelkeltő STOP FRACKING feliratot függesztettek ki. Ezzel a demonstrációval a rétegrepesztéses gázkitermelés, azaz fracking technológia Magyarországon történő betiltását követelték. Az akció célja, hogy felhívják a figyelmet a környezeti károkra, amelyeket ez a módszer okozhat. A Greenpeace szervezet ezzel a lépéssel a fenntartható jövőért és a természet védelméért állt ki.
A fotók tanúsága szerint a fiatalok sikeresen felkapaszkodtak a toronyra, miközben három rendőrautó is megérkezett a színhelyre.
A Sarkadkeresztúr melletti gázmezőn az energiaárak egekbe szökése miatt 2022-ben kezdte el a magyar állam tulajdonában lévő MVM Zrt. a kitermelést a költséges és vitatott technológiával. A Qubit tavaly írt ennek a módszernek a veszélyeiről.
A Greenpeace szerint a fracking " egyéb környezeti veszélyek mellett a talajvíz szennyeződéséhez vezethet, és így komoly kockázatot jelenthet az ivóvízellátásra és a helyi ökoszisztémára. A környezeti kockázatai miatt Európa több országában már betiltott eljárást itthon az amúgy is komoly vízhiánnyal küzdő Alföldön alkalmazzák". Méréseik szerint rákkeltő anyagok vannak a levegőben az MVM Békés megyei gázüzeménél.
Az MVM legutóbbi közleményében hangsúlyozta, hogy a földgázkitermelés során, különösen a nyékpusztai lelőhelyek esetében, kiemelt figyelmet fordítanak a környezetvédelmi szempontokra. Az állásfoglalásuk szerint prioritásuk a környezeti terhelés csökkentése és a természeti értékek megőrzése. A vállalat biztosította, hogy minden műveletet a kapcsolódó környezetvédelmi előírások és egyéb szabályok maximális figyelembevételével hajtanak végre, a fúrások helyének kijelölése során pedig szigorúan betartják a jogi és szakmai követelményeket, kiemelten kezelve az emberi élet, egészség és a környezet védelmét. Ezzel szemben a Greenpeace által végzett mérések állítólag nem feleltek meg a hatályos normáknak.
Az állami vállalat nyilatkozata szerint "a beruházás minden szükséges hatósági és szakhatósági engedéllyel rendelkezik – beleértve a hatályos környezetvédelmi engedélyeket is –, és a munkálatok a vonatkozó környezetvédelmi és egészségvédelmi szabályoknak megfelelően folynak."
A Greenpeace tájékoztatása szerint jelenleg a Békés Vármegyei Kormányhivatalnál folyamatban van a nyékpusztai gázmező bővítésével kapcsolatos környezeti hatásvizsgálati eljárás. A szervezet által megfogalmazott észrevételek elérhetők a hivatalos oldalakon.
A Greenpeace nemcsak a technológiát, hanem magát a földgázkitermelést is leállítaná legkésőbb 2035-ig, hogy "elkerülhessük a klímaváltozás legrosszabb forgatókönyveit". Ezért a fúrótoronyhoz vezető utat "A klímaválság útjának" nevezték el.