Fehérorosz aktivista: A szerbiai helyzet párhuzamba állítható a 2006-os Fehéroroszországgal.

A jelenlegi szerbiai helyzet a 2006 körüli Fehéroroszországra emlékezteti, és olyan ismétlődő mintázatokat lát, amelyek ismerősek számára, nyilatkozta Andrej Gnjot, a fehérorosz aktivista, újságíró és filmrendező.
Szerinte hazájában az autoritarizmus egy sokkal fejlettebb szintre lépett.
"A Szerbia és Fehéroroszország közötti eltérésekről egy filmes hasonlattal szeretném szemléltetni a helyzetet: Szerbia jelenleg az 'Autoritarizmus és diktatúra' című sorozat első évadának közepén tart, míg Fehéroroszország már a harmadik évad záróepizódjához érkezett" - osztotta meg Gnjot a német Deutsche Welle-nek adott interjújában.
Gnjot, aki 2023 és 2024 között egy éven át előzetes letartóztatásban várta a Minszknek való kiadatásáról szóló döntést Szerbiában, kifejtette, hogy a szerbiai igazságszolgáltatás működésének egy bizonyos fokú fennmaradása reményt nyújtott számára.
A Felsőbb Bíróság elhamarkodottan hozta meg döntését a kiadatásom kapcsán, azonban a Fellebbviteli Bíróság komolyan foglalkozott az üggyel, és érvénytelenítette az elsőfokú ítéletet. A szerb igazságszolgáltatás még létezik, ugyan messze van a tökéletességtől, nyomás alatt működik, de van remény arra, hogy a jog végül diadalt arasson – míg Fehéroroszországban a bíróságok már régóta nem teljesítik funkciójukat. Szerbiában még mindig van mit megvédeni, és olyan alapokra lehet építkezni, amelyekre érdemes támaszkodni - idézi a Beta.
A jövőbeli események alakulásáról, a bonyolult blokádok után Gnjot kifejtette: "Két lehetséges út áll előttünk – vagy egy nyílt, erőszakos konfliktus robban ki, amely súlyos következményekkel járhat, vagy feltűnik egy harmadik szereplő, aki közbeavatkozik, mielőtt a helyzet végleg elkerülhetetlenné válna."
„Amikor a polgárok brutális erőszakkal találkoznak, elkerülhetetlen, hogy valaki fellépjen. Ez lehet egy olyan frakció a hatalmon belül, amely nem ért egyet a biztonsági szolgálatok intézkedéseivel, lehet egy politikai vezetők által alkotott koalíció, amely a békés demonstrálókat védi, de akár egyetlen befolyásos egyén is képes lehet megváltoztatni a helyzetet.”
Figyelmeztetett: "Amennyiben nem létezik egy harmadik fél, a tiltakozás, bármennyire is indokolt és széleskörű, könnyen eltüntethető."
"A tüntetések erőszakos leverése reális forgatókönyv. De egy másik, az emberi jogokat védő erő megjelenése az egyetlen esély arra, hogy a tragédia elkerülhető legyen - és ezt az esélyt ki kellene használni" - hangsúlyozta.
Gnjot kiemelte, hogy a Szerbiában lehallgatott beszélgetésekre épülő vádak párhuzamba állíthatók a belorusz aktivisták által megtapasztaltakkal.
Gnjot egyike azon több százezer fehérorosz állampolgárnak, akik 2020-ban bátor lépésekkel fejezték ki elégedetlenségüket Alekszandr Grigorjevics Lukasenko választási győzelme ellen, részt véve a tömeges tüntetéseken. Az Európai Unió válaszul szankciókat alkalmazott Minszk ellen, a választásokat követő elnyomó intézkedések miatt.
Gnjotot 2023 októberében a belgrádi repülőtéren tartóztatták le, miután Fehéroroszország Interpol-körözést adott ki ellene. Hét hónapot töltött a belgrádi központi börtönben, majd öt hónapig házi őrizetben volt.
2023 októberében a belgrádi Fellebbviteli Bíróság megsemmisítette a kiadatási határozatot, miután több vezető nyugati ország, az Európai Parlament, valamint számos nemzetközi művész kérte Szerbiát, hogy engedje szabadon az érintettet. Ezt követően az érintett az Európai Unió területére távozott, ahol jelenleg is tartózkodik.
Minszk adócsalással vádolja Gnjotot, aki viszont határozottan tagadja ezeket a vádakat, és hamisnak minősíti őket. Állítása szerint a vádak egy széleskörű, rendszeres üldöztetési mechanizmus részei, melyet Lukasenkával szembeni ellenfelei ellen vetnek be.
Természetesen! Kérlek, írd meg, milyen szöveget szeretnél, hogy egyedivé tegyek, és szívesen segítek!
Itt az év ajánlata: te nyugodtabb, mi még jobbak leszünk!
A beérkező visszajelzések alapján három fő tényező okoz frusztrációt a honlappal kapcsolatban:
A felugró hirdetések, melyek hirtelen és váratlanul bukkannak fel a képernyőn, sokszor zavaróak lehetnek, amikor éppen egy fontos információra vagy szórakoztató tartalomra koncentrálunk.
Az, hogy nem vagy képes végiglapozni az előfizetők számára készült cikket,
A mellégépelések, vagyis az írás közben elkövetett véletlen hibák, gyakran előfordulnak. Ezek a kis figyelmetlenségek sokszor vicces vagy zavaró helyzeteket teremthetnek, és néha egészen más jelentést adhatnak a szövegnek. Érdemes tehát alaposan átnézni a leírtakat, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket!
A mi kihívásunk az, hogy képtelenek vagyunk további saját anyagokat létrehozni, mivel körülbelül húsz önkormányzat egyetlen dinárt sem hagyott jóvá a beadványainkra. Ezenkívül a Magyar Nemzeti Tanács – a pártházból érkező, kétes indokokra hivatkozva – már éveken át nem javasolja a pályázataink támogatását.
Segítsünk egymáson! Napi húsz dinárért (0,17 euró) legyél a Szabad Magyar Szó előfizetője, így megszabadulsz a felugró reklámoktól, elolvashatod a Plusz rovatban megjelenő cikkeket, és nem mellékesen ezzel is hozzájárulsz, hogy továbbra is a Szabad Magyar Szó legyen a legolvasottabb vajdasági magyar honlap és még több helyi témáról számoljunk be!
u.i.: Amennyiben elérjük a kétszáz előfizetőt, ígérem, hogy még egy olvasószerkesztő app bevezetését is komolyan mérlegeljük!