Lehet, hogy a Tisza választási esélyei egy váratlan tényezőn múlnak? Egy friss elemzés rávilágít, hogy mi állhat a háttérben a Nézőpont legújabb adatai alapján.


Újabb, erősen ellentmondó közvélemény-kutatási adatok borzolják a politikai kedélyeket: míg a legtöbb intézet szűkülő különbséget mér a községekben a Fidesz és a Tisza párt között, a Nézőpont friss településszintű elemzése 25 százalékpontos kormánypárti fölényt jelez. Dull Szabolcs politikai elemző szerint a 2026-os választás egyik kulcskérdése éppen az lesz, hogy a falvakban sikerül-e áttörnie Magyar Péternek - márpedig egyelőre úgy tűnik, ez az áttörés elmaradt.

A Nézőpont nemrégiben közzétette a települési szintű adatokat, amelyek meglehetősen eltérnek a korábbi mérések eredményeitől. Dull Szabolcs friss bejegyzésében kiemelte, hogy 2026-ban kulcsfontosságú téma lesz, hogyan teljesít a Tisza a falvakban. Gondolatait öt pontban foglalta össze, amelyek mélyebb betekintést nyújtanak a helyzet alakulásába.

"A vidéki Magyarország adja a Fidesz előnyének alapját" – ezzel a címmel tette közzé a Nézőpont a júniusi települési adatokat. Az eredmények szerint Budapesten a Tisza 43-37 arányban vezet, míg a vidéki településeken a Fidesz összességében 46-38-as előnyt mutat. Ebből adódik a múlt héten nyilvánosságra hozott 44-39-es országos Fidesz-vezetés.

A mérés egyik kulcsfontosságú aspektusa, hogy a községekben milyen eredmények születnek. A választások kimenetele ugyanis az egyéni választókerületekben dől el, és a Fidesz kétharmados többsége olyan választókerületeket alakított ki, amelyekben a falvak és kisebb városok preferenciái jelentős hatással vannak a mandátumok eloszlására. A Nézőpont kutatásai alapján a községekben a Fidesz 57-32 százalékos előnnyel bír.

3. Ez a 25 pontos kormánypárti vezetés azt jelzi, hogy Magyar Péternek minden országjárása ellenére nem sikerült áttörnie a falvakban, és nem sikerült közelebb jönnie a Tiszának a Fideszhez. Holott Magyar tudatosan elkezdett politizálni a községek választóinak, amikor mezőgazdaságról beszélt, kisgazdapártként jellemezte a Tiszát, és Magyar az országjárás tervezése közben is a községeket kereste fel.

4. A Nézőpont adatai ellentmondanak a más intézetek eredményének, amelyek a Tisza erősödését mérték a községekben. A Medián azt mérte, 1 százalékpontra feljött a Tisza a községekben, a 21 Kutatóközpont 4 pontos Fidesz-előnyt mért, a Závecz Research 3 pontost. Sosem szabad egy az egyben az adatokat összehasonlítani, de ez érzékelhetően más nagyságrend.

Mráz Ágoston Sámuel a héten a Népszavának nyilatkozva kifejtette, hogy az intézetek eltérő adatai mögött az a különbség áll, hogy míg a biztos pártválasztók száma más felmérések szerint körülbelül 4 millióra tehető, addig a választásokra akár 5,5-6 millió ember is elmehet szavazni.

A Nézőpont célja, hogy feltérképezze a bizonytalan szavazók álláspontját is, nem csupán a biztos választókról számol be, hanem a legvalószínűbb választási eredményekkel kapcsolatos adatokat is közöl. Jelenleg nem áll rendelkezésünkre egyértelmű válasz, hiszen a falvak lakóinak pártpreferenciáit a legnagyobb nehézség azonosítani. 2026 kulcskérdése pedig az, hogy végül kihez húzzák az ikszet. Éppen ezért fontos figyelemmel kísérni ezt a részletes adatot, és azt is, hogy az egyes közvélemény-kutató intézeteknél milyen tendenciák mutatkoznak.

Related posts