Ez a lépés a "demokrácia kiforgatása" lesz - fogalmazta meg a legnagyobb szakszervezeti szövetség vezetősége.


A Magyar Szakszervezeti Szövetség határozottan felszólította a törvényjavaslat visszavonására, amely a közéleti "átláthatóság" nevében a civileket és a sajtót célozza meg. Nem sokkal korábban a Magyar Reklámszövetség is kifejezte ellenállását a tervezettel szemben. A MASZSZ elnöksége hangsúlyozta, hogy ha a parlamenti többség rábólint a kormánykritikus civil szervezetek felszámolására irányuló javaslatra, az súlyosan sérti az alaptörvényt, és a demokrácia szentségét is megveti, Magyarország nemzetközi megítélését pedig drámaian rontja. A kormány szándéka világos: a hatalom tartósítása. A legnagyobb szakszervezeti szövetség kifejezi szolidaritását az érintett civil szervezetekkel, és minden lehetséges eszközzel tiltakozni fog a jogszabály ellen.

A közleményben kifejtették, hogy a szakszervezetek meglepetéssel és aggodalommal fogadták a törvénytervezetet, amely célzottan a civil szervezetek listázását és megbélyegzését tűzte ki célul - potenciálisan érintve a szakszervezeteket is - attól függően, hogy kapnak-e külföldi támogatást működésükhöz vagy részt vesznek-e pályázati lehetőségeken. Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a demokratikus jogállamok politikai struktúrájának elengedhetetlen összetevői a civil szervezetek és az érdekképviseletek, köztük a szakszervezetek. Ezek a szervezetek programjaikkal, állásfoglalásaikkal és közéleti aktivitásaikkal jelentős hatással vannak a társadalompolitikai irányvonalakat képviselő pártok és kormányok politikájára, döntéseire és lépéseire. Más szóval, a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerének aktív résztvevői. Az elnök véleménye szerint azonban Magyarországon 2010 óta világosan megfigyelhető egy trend: a fékek és ellensúlyok lerombolása, és a kormány, valamint a mögötte álló politikai párt kizárólagos, megkérdőjelezhetetlen hatalmának megszilárdítása.

- Rendkívül aggasztó - kezdte az elnök -, hogy a javaslat révén a közélet befolyásolására irányuló tevékenységek között kiemelt helyet kap a demokratikus diskurzus, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolása, továbbá a választói szándékok manipulálására tett kísérletek. Ezen túlmenően, az olyan tevékenységek is ide tartoznak, amelyek hatással lehetnek a választások eredményére - sorolta az elnök, utalva arra, hogy mindez szinte tökéletesen leírja a szakszervezetek működését. Véleménye szerint rendkívül aggasztó, hogy a hatalom bármilyen véleménynyilvánítást vagy állásfoglalást negatívan ítélhet meg, és bármelyik szervezetet megbélyegezheti azzal, hogy külföldi pénz és érdek hatása alatt áll. Ráadásul az is önkényes és önző döntés lesz, hogy mely szervezeteket bélyegzik meg "Magyarország szuverenitását sértő" címkével.

Related posts