Tavaly hihetetlenül nagy összeget fordítottunk a multinacionális áruházláncok vásárlásaira.


A hazai piacon jelenleg kilenc multinacionális vállalat tevékenykedik, amelyek tavaly összesen több mint 114 milliárd lejes árbevételt könyvelhettek el.

Tavaly ismét a Lidl bizonyult Románia legkedveltebb áruházláncának. A vásárlók összesen 23,975 milliárd lejt költöttek a német diszkontlánc boltjaiban, ami 10%-os növekedést jelent 2023-hoz képest. Ez már az ötödik egymást követő év, amikor a Lidl a piac élén áll. A második helyezett, a Kaufland, szintén megőrizte pozícióját, 19,580 milliárd lejes bevételével. Ez a német hipermarketlánc 15%-os növekedést könyvelhetett el.

Az alkalmazottak számát figyelembe véve érdekes fordulatot mutat a helyzet: tavaly a Carrefour 17 504 főt foglalkoztatott, míg a Kaufland 14 592 munkatársat tudhatott magáénak. A Lidl áruházainak dolgozói létszáma pedig 12 735 főre rúgott. Meglepetés, hogy a Lidl és a Kaufland, bár különálló egységekként működnek, ugyanazon anyavállalat, a Schwarz Group égisze alatt állnak, amely Európa legnagyobb kiskereskedelmi szereplője.

A legalsó fokon a dobogón a Carrefour foglal helyet, 17,625 milliárd lejes árbevételével. Tavaly a francia óriás nem teljesített túl fényesen, hiszen forgalma stagnált. A Top 10-es listára további hat multinacionális óriás is felkerült: a Profi 14,125 milliárd lejes bevételével, a Metro Cash&Carry 11,308 milliárd lejes forgalmával, a Mega Image 10,584 milliárd lejjel, a Penny 9,445 milliárd lejjel, az Auchan 7,747 milliárd lejes árbevételével, és végül a Selgros Cash&Carry 4,550 milliárd lejes eredményeivel.

Akárcsak egy évvel korábban, a toplista utolsó helyét egy hazai cég foglalta el, a nagy méretű diszkontáruházakat működtető La Cocoș. A piacvezetők közül ennek a bevételei nőttek a legnagyobb mértékben, 21 százalékkal, 1,177 milliárd lejre.

Tavaly számos kiskereskedelmi óriás jelentős létszámcsökkentéseket hajtott végre. A Profi esetében a leépítések különösen drasztikusnak bizonyultak, hiszen az alkalmazottak száma az előző évben regisztrált közel 10 ezer főről 6072-re zuhant. A tízes listán szereplő vállalatok összesen majdnem 85 ezer munkavállalónak biztosítottak munkahelyet, miközben árbevételük elérte a 116 milliárd lejt. A tíz cégből csupán hat tudott nyereséget realizálni, a legnagyobb profitot a Lidl (1,221 milliárd lej) és a Kaufland (1,151 milliárd lej) könyvelhette el.

A tavalyi év folyamán az árak átlagosan 5,6 százalékkal emelkedtek, ami azt jelenti, hogy több áruházlánc mennyiségileg kevesebbet értékesített, mint 2023-ban.

Related posts