Az orosz olaj ára drámai mértékben csökken, a Kreml pedig rendkívül fokozott figyelemmel kíséri a kialakuló helyzetet.


Oroszország meglepő módon azon ritka országok közé tartozik, amelyeket Trump nem terhelt meg további vámokkal.

Bár Oroszország nem szembesült büntetővámokkal Donald Trump részéről, mégis, a világ nagy részével, köztük az általa megtámadott Ukrajnával, ellentétben áll. Azonban ez a helyzet nem mentesíti Oroszországot az eszkalálódó kereskedelmi háború következményeitől.

Lapunk korábban már beszámolt arról, hogy a tőzsdék lendületvesztése nyomán a nagykereskedelmi nyersolaj-árak is drámai csökkenésnek indultak. A piacon irányadó amerikai WTI árfolyama hétfőn először csúszott 60 dollár alá hordónként, míg a szintén jelentős norvég Brent ára 63 dollárra esett. Az orosz Ural olaj helyzete viszont mostanság nehezen követhető, de a Bloomberg értesülései szerint nem meglepő módon az ő árfolyama is jelentős zuhanást mutat, és 21 hónap elteltével először közelíti az 50 dolláros hordónkénti szintet.

"Nagyon szorosan figyelemmel kísérjük a helyzetet, amelyet jelenleg úgy lehet leírni, hogy rendkívül viharos, feszült és érzelmileg túlterhelt" - idézte az Interfax a Kreml szóvivőjét, Dmitrij Peszkovot hétfőn. Szavai szerint az orosz hatóságok azon dolgoznak, hogy minimalizálják "a nemzetközi gazdasági vihar" rájuk gyakorolt következményeit.

Az Argus Media energiapiaci elemző-tanácsadócég legfrissebb információi alapján a balti-tengeri Primorszk kikötőjében forgalmazott orosz Ural olaj ára a pénteki napon 52,76 dollárra csökkent hordónként. Ez az ár a legutóbbi 2023 júniusi mélypont óta nem esett 50 dollár alá, és a hétfőn tapasztalt WTI és Brent olajárak további csökkenése miatt valószínű, hogy az Ural ára is tovább csökkent azóta.

A kőolaj árának alakulása kulcsfontosságú tényező az orosz költségvetés szempontjából. A kormány hivatalos statisztikái alapján január és február során a bevételek körülbelül 30%-át az olaj- és gázeladások biztosították. Az év első két hónapjában az ukrajnai konfliktus következtében az ország kiadásai jelentősen megnövekedtek, ami azt jelenti, hogy bármilyen bevételi csökkenés komoly nyomást gyakorolhat Oroszország pénzügyi helyzetére.

A múlt hónap során az orosz pénzügyminisztérium bejelentette, hogy a jövőbeli olajárakra vonatkozó előrejelzéseik szerint 2025-re a hordónkénti ár körülbelül 60 dollárra csökken, szemben a korábban várt 70 dollárral. Ez a változás máris a költségvetési hiány növekedésének lehetőségét vetíti előre.

Az olajár-zuhanást elsősorban az okozza, hogy a Trump-féle viszontvámok miatt egyre nagyobb az aggodalom, hogy a brutális sarcokra az USA kereskedelmi partnerei hasonlóan durva eszközökkel válaszolnak, ami egyre eszkalálódó vámháborúba hajtja a világot, lelassul a globális kereskedelem, és ezzel együtt az energiaigény is. Peszkov is arról beszélt most, hogy az árzuhanást "az Egyesült Államok azon döntése vezérli, hogy vámokat vezettek be a világ legtöbb országával szemben".

Kína, a világ legnagyobb olajimportőre, Trump intézkedéseinek következtében most már több mint 50%-os vámterhet visel, ami arra késztette Pekinget, hogy 34%-os vámot vessen ki az amerikai termékekre. E közben a szaúd-arábiai Saudi Aramco az utóbbi négy hónap legalacsonyabb olajárát állapította meg az ázsiai vásárlók számára a májusi beszerzésekhez. Az OPEC+ pedig a múlt héten meglepően nagy mértékű termelésnövelést jelentett be, ami azt sugallja, hogy az olajpiacon bőség várható, így az árak is kedvezőbb irányba mozdulhatnak el. Érdemes megjegyezni, hogy az OPEC+ vezetésében Szaúd-Arábia mellett Oroszország is kiemelt szerepet játszik.

Íme egy egyedi változat: "Kísérj minket figyelemmel a hétfői gazdasági események izgalmas alakulásainak percről percre történő tudósításában!"

Related posts