A Vatikán hivatalosan bejelentette a pápaválasztó konklávé időpontját.

A Vatikán hivatalos bejelentése alapján május 7-én veszi kezdetét a konklávé, ahol a római katolikus egyház bíborosai döntést hoznak az 1,4 milliárd hívőt képviselő új pápa személyéről. Erdő Péter bíboros is köztük van, mint lehetséges jelölt.
Hétfőn a bíborosok összeülték az első általános kongregációt Ferenc pápa temetését követően. Ezeket a kongregációkat naponta rendezik meg a pápa halála után, hogy megvitassák az egyház ügyeit, és előkészítsék a konklávét.
Egy vatikáni forrás a CNN-nek megerősítette, hogy május 7-én titkos konklávéra ülnek össze a római katolikus bíborosok, hogy kiválasszák Ferenc pápa utódját. A döntés a bíborosok hétfői, zárt ajtók mögött zajló ülésén született, amely az április 26-án elhunyt Ferenc pápa temetése óta az első hivatalos találkozójuk volt.
Ferenc pápa, aki 88 éves volt, húsvéthétfőn agyvérzésben és szívelégtelenségben hunyt el. A szombaton helyezték végső nyugalomra a Santa Maria Maggiore-bazilikában, ahol egy egyszerű síremléket kapott, az elhunyt pápa kérésének megfelelően. A gyászszertartásán államfők, királyi családok tagjai és több százezer gyászoló vett részt.
Vasárnap délután számos bíboros látogatott el az egyszerű, márványból készült sírhoz, amelyen csupán a "Franciscus" felirat olvasható. Ezzel a gesztussal kívánták kifejezni tiszteletüket a mártírként elhunyt egyházfő emléke előtt.
Hétfőn a bíborosok összeülték az első általános kongregációt Ferenc pápa temetését követően. Ezeket a kongregációkat naponta rendezik meg a pápa halála után, hogy megvitassák az egyház ügyeit, és előkészítsék a konklávét.
Hamarosan nyilvánosságra kerül a hivatalos bejelentés. A választáson 135, 80 év alatti bíboros fog részt venni a világ különböző pontjairól, hogy új vezetőt válasszanak a globális katolikus közösség élére, amely körülbelül 1,4 milliárd hívet számlál.
Az utolsó két konklávé, amelyet XVI. Benedek pápa 2005-ben, valamint Ferenc pápa 2013-ban választottak meg, összesen két napig zajlott.
Napjainkban a Szent II. János Pál pápa, avagy Karol Wojtyla által kiadott konklávékézikönyv érvényes, ezt tartják irányadónak. A konklávé során minden szavazás szigorú protokoll szerint zajlik, beleértve a szavazólapok kezelését is. A szavazólapok kettéhajtható, téglalap alakú papírok, melyeken a felső részre előre nyomtatva szerepel: Eligo in Summum Pontificem (A legfőbb pápa megválasztására), az alsó rész pedig üresen marad, ahová a bíboros kézzel írja fel a választott személy nevét.
A szavazás titkosságát azzal garantálják, hogy...
Kérjük, hogy a szavazatukat a belső meggyőződésük alapján bocsássák rendelkezésre. Ezt követően a szavazólapot egy tányér segítségével helyezzék az urnába.
A szavazás befejeztével három bíboros, mint ellenőrök (scrutatores), veszi át a szavazólapokat. Az első bíboros kinyitja a lapot, és figyelmesen elolvassa a szavazatot, míg a második megerősíti annak hitelességét. A harmadik bíboros pedig hangosan felolvassa az eredményt, hogy mindenki értesüljön róla. Ezt követően a szavazólapot egy tű segítségével átszúrják az Eligo szó pontos helyén, majd egy cérnára fűzik. A folyamat végén a cérna két végén csomót kötnek, biztosítva ezzel a szavazat végleges rögzítését.
Ez az eljárás - bár archaikusnak tűnik - fontos biztonsági célt szolgál: így minden egyes szavazólap nyomon követhető, nem lehet utólag manipulálni, és biztosított a teljes transzparencia a szavazatszámlálás során.á
A szavazólapok sorsa minden szavazási kör végén megpecsételődik: amennyiben egyik jelölt sem tudja megszerezni a szükséges kétharmados többséget, a voksokat egy régi öntöttvas kályhában megsemmisítik. Ehhez különböző anyagokat is hozzáadnak, hogy sűrű, fekete füst törjön fel az égből. Ez a látványos jelenség a külvilág számára világossá teszi, hogy még nem született döntés a következő pápa személyéről.
Amikor megszületik a döntés, olyan, mintha egy új világ nyílna meg előttünk. Minden lehetőség hirtelen valósággá válik, és a jövő egy új irányba terelődik. Az érzés, hogy végre léphetünk, izgalommal és bizonytalansággal tölti el a szívünket, hiszen egy új fejezet kezdődik az életünkben. A választás súlya néha nehezedik ránk, de a bátorság, hogy szembenézzünk vele, megadja a szükséges erőt ahhoz, hogy előre haladjunk.
Ez a pillanat a hívek számára a pápaválasztás folyamatának lezárulását hozza el.