Dömötör Csaba nyilatkozata szerint az Európai Bizottság az utóbbi évek során körülbelül 17 milliárd euróval segítette elő 37 ezer civil szervezet működését, amelyek politikai célkitűzésekkel rendelkeznek.

A Magyarországon befizetett adók felhasználásának részleteit hamarosan nyilvánosságra hozzák az Európai Bizottság keretein belül.
Az Európai Bizottság a 2019 és 2023 között legalább 37 ezer NGO-val kötött szerződést, 17 milliárd euró (6800 milliárd forint) összegben, a listán rengeteg olyan civilnek mondott szervezet szerepel, amelyek valójában politikai tevékenységet végeztek - jelentette ki Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője keddi sajtónyilatkozatában Strasbourgban, hangsúlyozva, hogy az NGO-k listáját és a támogatási összegeket csak több körös adatigénylés után kapták meg.
Emlékeztetett: korábban mintegy 90 adatigénylést nyújtottak be az Európai Bizottsághoz, amelyekben a szerződések listájára, tárgyára és pénzügyi összegére vonatkozó információkat kértek - az első körben a bizottság az igényléseket elutasította, második körben ismételten benyújtották az adatkérelmeket.
"A szerződések nyilvános listáját közzé fogjuk tenni, hiszen mindenki számára fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogyan használják fel az európai és a magyar adófizetők pénzét" - emelte ki.
Dömötör Csaba véleménye szerint, mióta elindult a harc a nagyobb átláthatóság érdekében, az érintettek folyamatosan hangoztatják, hogy ez egyedülálló támadás a civil társadalom ellen.
"Ezért fontos, hogy egy dolgot világosan megfogalmazzunk: a szóban forgó szervezetek jelentős hányada politikai aktivistákból álló csoport."
Mint mondta, ezek az NGO-k nem a társadalom egyes csoportjait képviselik, hanem egy szűk baloldali elit érdekeit: a bizottság nézeteit visszhangozzák szerte Európában, gyengítik a tagállamok határvédelmi képességeit, sok esetben perlik őket bevándorlókkal együttműködve, továbbá demokratikusan megválasztott kormányok ellen szerveznek akciókat, liberális ideológiai ügyeket erőltetnek, vagy a gazdák érdekei ellen dolgoznak.
"Ezen szervezetek jelentős része az Európai Bizottság és a tengeren túli szereplők finanszírozásából él, helyben nincsen érdemi társadalmi bázisuk. A liberális politikai akarat tartja őket életben, nem pedig helyben szerveződő társadalmi csoportok" - mutatott rá, hozzátéve hogy a támogatott szervezetek közül több ezer Brüsszelben van bejegyezve.