Dél-Korea vezető élelmiszeripari vállalata hazánk területén kezdi meg az első gyárának építését a régióban.


A minisztérium legfrissebb tájékoztatója szerint a tárcavezető bejelentette, hogy a CJ Foods, a dél-koreai élelmiszeripari óriás, új, zöldmezős beruházást indít Dunavarsányban. A projekt keretében egy modern készételgyártó üzem és raktárközpont épül, amelynek összértéke körülbelül 31 milliárd forint. Az állam 5,3 milliárd forintos támogatásával segíti elő a beruházást, amely várhatóan kétszáz új munkahelyet teremt majd az első szakaszban.

Beszédében hangsúlyozta, hogy a helyben előállított termékek jelentős része Nyugat-Európában fog debütálni, miközben a vállalat elsősorban magyar gazdálkodók és beszállítók révén szerzi be az alapanyagokat.

Aztán elmondta, hogy Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari vállalata áll a háttérben, amelynek globálisan hatvan gyártóüzeme működik. A beruházás megszerzése nem volt könnyű feladat; éles versenyben sikerült kiemelkedniük.

Ezt követően hangsúlyozta, hogy az utóbbi évtizedekben a globális gazdasági súlypontok jelentős átrendeződésen mentek keresztül, a nyugati országok helyét egyre inkább az ázsiai szereplők veszik át. Magyarország pedig időben reagált erre a változásra, felismerve az új trendeket.

- fogalmazott.

Emellett közölte, hogy hazánkban már több mint háromszáz dél-koreai cég tevékenykedik, és befektetéseik összértéke közelíti a tízmilliárd eurót. Ezzel ők alkotják a negyedik legnagyobb külföldi beruházói közösséget az országban.

Szijjártó Péter kitért az utóbbi évek válságaira, amelyekből szavai szerint fontos levonni a tanulságokat. Ilyen például, hogy az élelmiszerekkel való önellátás képessége soha nem bírt akkora jelentőséggel, az nemzetbiztonsági kérdéssé vált a világ egyes pontjain komoly ellátási hiányt okozó koronavírus-járvány és az ukrajnai háború tükrében.

A népességrobbanás problémájára is rávilágított, emlékeztetve minket arra, hogy az 1960-as években mindössze hárommilliárd ember lakta a Földet. Ezzel szemben ma már nyolcmilliárdan osztozunk bolygónkon, és a prognózisok szerint 2050-re ez a szám túllépi a kilencmilliárdot.

"Ennek következtében a globális élelmiszeripart kiemelkedő jelentőségű ágazatként kell kezelni, (...) hiszen az egyes országok gazdasági növekedése szorosan összefonódik az adott nemzet élelmiszeriparának fejlődésével" - hangsúlyozta.

Úgy gondolta, hogy ez a hír kedvező Magyarország számára, mivel ez a szektor különösen innovatív, nemzetközi szinten is versenyképes és sikeres hazánkban.

"Talán ennek az az egyik magyarázata, hogy Magyarországon a mezőgazdaságot, az élelmiszeripart és az élelmiszerbiztonságot mindig is kiemelt stratégiai ágazatokként tartottuk számon" - tette hozzá.

A miniszter leszögezte, hogy

„Egy másik lényeges célkitűzés, hogy a Magyarországon készült, valamint a hazai élelmiszerellátásban részt vevő termékek lehetőleg minél szélesebb spektrumát magyar forrásból állítsák elő itt, Magyarország területén” – hangsúlyozta.

"A nemzetközi versenyképességünket jól tükrözi, hogy Magyarországon kétszer annyit állítunk elő, mint amennyit saját szükségleteink kielégítésére felhasználunk" - fűzte hozzá.

Végül hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtized alatt 282 jelentős élelmiszeripari beruházás valósult meg, amelyhez az állam támogatása is hozzájárult, összesen 1300 milliárd forint értékben.

Örömmel nyugtázta, hogy a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar tavaly ismét új csúcsot állított fel, hiszen a termelési érték elérte a lenyűgöző 6500 milliárd forintot. Ráadásul az idei év első kilenc hónapjában is túllépte az 5000 milliárd forintos határt.

Related posts