CIO Hungary: már csak három nap van hátra az irányítás visszanyeréséig!

Több mint száz informatikai vezető részvételével és kétnapos gazdag szakmai programmal veszi kezdetét a 16. CIO Hungary konferencia, amely a CIO-k legkiemelkedőbb hazai szakmai találkozója.
Már csak három éjszaka választ el bennünket a Bitport 16. alkalommal megrendezésre kerülő CIO Hungary konferenciájától. Az év legjelentősebb vállalati informatikai eseménye idén is gazdag programmal várja az érdeklődőket, ahol a menedzsment aktuális kérdései, innovatív technológiák, bevált gyakorlatok, panelbeszélgetések és interaktív workshopok kapják a főszerepet. Magyarország legnagyobb IT-vezetőknek szóló kétnapos rendezvényének idei mottója: "Az irányítás visszaszerzése". Ezen a konferencián kiemelt figyelmet fordítunk arra a trendre, amely lehetővé teszi a különböző üzleti területek számára, hogy aktívan részt vegyenek a digitális átalakulás folyamatában. Ne hagyja ki ezt a páratlan lehetőséget, hogy naprakész információkat és inspiráló tapasztalatokat szerezzen!
A felhőalapú megoldások iránti növekvő érdeklődés azt mutatja, hogy a vállalatok egyre inkább önállóan kezdenek el rendelni és bevezetni ilyen szolgáltatásokat, sok esetben anélkül, hogy az informatikai részleg közvetlenül részt venne a folyamatban. Felmerül a kérdés: miként alakíthatók ki olyan működési keretek, amelyek biztosítják, hogy az üzleti szféra proaktív lépései ne veszélyeztessék az IT-rendszerek és a digitalizált üzleti folyamatok integritását? Ezen a területen a mesterséges intelligencia szerepe is egyre hangsúlyosabbá válik, ami viszont felveti a kérdést, hogy vajon csökkenti vagy éppen ellenkezőleg, új szintre emeli a vállalati IT-osztályok szerepét és jelentőségét.
A nemzetközi mérések szerint az utóbbi forgatókönyvre számíthatunk: az új trendek haszonélvezői azok az informatikai vezetők és értelemszerűen az alájuk tartozó szervezetek lehetnek, akik gyorsan el tudták fogadtatni a menedzsmenttel az adatalapú technológiák üzleti hasznosítását. Az informatika egyre szorosabb integrációban dolgozik az üzlettel, miközben a komoly informatikai projektben szinte elvárás a csodaszernek tekintett MI megjelenése, ez azonban komoly csapdahelyzetet eredményezhet: senki sem futurisztikus kísérleteket akar finanszírozni, hanem látni szeretné a technológiai befektetések megtérülését is.
Minket a nemzetközi felméréseknél jobban érdekel, hogy pontosan mi a helyzet Magyarországon, ezért idén is célzott felméréssel készülünk a CIO Hungary konferenciára. A Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetének segítségével készült kutatás eredményeit elsőként a május 8-9-én Egerben rendezendő CIO Hungary közönsége ismerheti Dr. Fehér Péter egyetemi docens keynote előadásában, aki adatokkal is alátámasztott választ ad rá, hogy miként is hatott az adatalapú szemlélet és a mesterséges intelligencia berobbanása az IT-szervezetek és az azokat irányító vezetők vállalaton belüli pozíciójára, illetve milyen változások figyelhetők meg a szervezetek digitális hátterének biztosításáért felelős szerepköröknél.
A mesterséges intelligencia témája mindenütt jelen van, mintha csak a csapból folyna.
A következő szakaszban részletesebben is belemerülünk a témába. A jövő intelligens adatközpontját Németh Mihály, a H1 Systems ügyvezető igazgatója fogja bemutatni. Ezt követően Kozsda Imre, a 4iG presales solution architektje beszél majd a keresztfunkcionális csapatok szerepéről, különös figyelmet fordítva a funkcionális silók lebontására és az MI-alapú technológiák hatékony integrációjára szolgáló stratégiákra. A mesterséges intelligencia világába három angol nyelvű előadáson keresztül nyerünk még mélyebb betekintést: Igor Babitsch (Senior Account Executive, MuleSoft) és Matheser Dániel (Senior Account Executive, Salesforce) a rendszerek összekapcsolásáról és a folyamatok automatizálásáról szóló MI-ügynökökről fognak beszélni. Artūrs Lazdekalns (Data & Analytics Director, Noventiq Europe) az MI-korszakban működő end-to-end analitikai platformok működéséről oszt meg értékes tapasztalatokat, míg Oriana Nerberka (az ARTofINFO nemzetközi partnere, a Mendix solution architectje) az innovációt támogató MI-eszközök lehetőségeit fogja bemutatni.
Az innováció és az MI-alapú működés megalapozásáról lesz szó Kecskés D. Eszter (Head of Business Development, META-INF) prezentációjában is, majd a Baker McKenzie Budapest ügyvédje, Dr. Gaál András mutat be gyakorlati példákon keresztül olyan kritikus jogi szempontokat, amelyekre a döntéshozónak érdemes figyelmet fordítaniuk a szoftverek beszerzése során. Az LSK Hungária termékfejlesztési igazgatója, Leveli András a vizualitás szerepébe nyújt betekintést a döntéshozatalban és a fejlesztési folyamatokban, az Intalion Kft. ügyvezetője, Géczy Viktor pedig kiderül, a korszerű integrációs megközelítések hogyan segíthetnek benne, hogy a növekvő komplexitás ne hátráltassa, hanem támogassa a vállalat fejlődését.
A 99999 Kft. Üzleti Alkalmazások üzletágának vezetője, Balogh Gergely az MI lehetőségeit veszi sorra az alkalmazott fejlesztési gyakorlatokban, ezen belül a biztonsági követelményeknek való megfelelésben vagy fejlesztési folyamatok felgyorsításában. Rákosi Bálint (AI-szakértő, Athene AI) előadása a mesterséges intelligencia bevezetésének egy fontos aspektusáról, a szervezeti változáskezelésről és annak feltételeként az edukációról és megfelelő kommunikációról is beszél majd, vállalati tapasztalatokon keresztül mutatva be, hogy az MI hogyan válhat valódi értékteremtő eszközzé a mindennapi munkában. Ezt követően a felső fokú licenc- és vagyongazdálkodásról Benyovszky Balázs (Technical Sales, Inter Computer Csoport), Florovits Géza (a Market Építő Zrt. CIO-ja) és Sáfrán Péter (Automation Brand Leader, IBM Hungary) beszélget a közönség előtt.
A mesterséges intelligencia ezúttal is beépül az első nap elengedhetetlen biztonsági panelébe. Vaspöri Ferenc, a One Solutions kiberbiztonsági üzletágának vezetője egy valós példán keresztül világít rá, hogy egy otthoni munkavégzés közben felelőtlenül viselkedő kolléga milyen súlyos következményekkel járhat, és mit tudnak a támadók felfedni rólunk a dark weben. Béres Péter, a Sicontact Kft. IT-vezetője szintén valós esetekről mesél, amelyek a közelmúltban zajlottak, és amelyek nemcsak tanulságosak, hanem gyakorlati védelmi stratégiákat és megoldásokat is kínálnak. Az előadás során konkrét példák kerülnek terítékre a legfrissebb IT-biztonsági incidensekről, amelyek segíthetnek a jövőbeli védekezésben. Végül Kiss Zoltán, a Fortinet szenior kibervédelmi tanácsadója a működő MI-vezérelt biztonságra összpontosít, beleértve a fenyegetések automatikus azonosítását, a riasztások priorizálását és a válaszidők optimalizálását.
A félrenevelt MI veszélyeitől a stresszkezelésig
Az első napot kerekasztal-beszélgetéssel zárjuk a szabályozói környezetről és a vállalati kiberbiztonsági stratégiákról, amit hagyományainknak megfelelően a gálavacsora és az esti programok követnek. A második napra összesen négy kerekasztallal és legalább ennyire érdekes szakmai programmal készültünk, kezdve Dr. Szendi István pszichiáter, kutató, az SZTE Személyiség-, Klinikai és Egészségpszichológiai Tanszékének docensének előadásával a menedzsereknél alkalmazható eszközös, nem invazív stresszcsökkentésről, a kiégés megelőzéséről és az elkötelezettség növeléséről, ami jelentős megtérülést hozhat a termelékenység, az innováció és a tehetségmegtartás terén is.
András, a DMÜ vezérigazgatója, a Digitális Állampolgársági Program keretein belül fogja bemutatni a platformban rejlő üzleti lehetőségeket, míg Farkas Richárd, az SZTE Mesterséges Intelligencia Kompetenciaközpont egyetemi docense és az MILAB nyelvtechnológiai alprojekt vezetője, a program zárásaként arra hívja fel a figyelmet, hogy miként válhat a félrevezetett és elhanyagolt mesterséges intelligencia potenciálisan veszélyessé. A panelbeszélgetések és előadások részleteit, valamint az előadók bemutatkozását, továbbá a 2025-ös CIO Hungary programtervét az esemény hivatalos oldalán találja. A konferencia során készült összefoglaló cikkeket és videókat a megszokott módon a Biporton is megosztjuk.