Bővítik a Zilahi Megyei Sürgősségi Kórház sebészeti osztályát.


A Zilahi Megyei Sürgősségi Kórház felújítása és bővítése érdekében 14 új műtőt terveznek kialakítani. Jelenleg az intézmény csupán öt műtővel működik, amelyeket még 1979-ben helyeztek üzembe. Ezért az ottani berendezések és az infrastruktúra jelentősen elavult, így a modernizáció elengedhetetlenné vált.

Szilágyi Róbert-István, a Szilágy Megyei Tanács alelnöke bejelentette, hogy az egészségügyi intézet C9-es szárnyához egy új komplexumot fognak felhúzni. Ez az új épület a jelenlegi C10-es szárny és a megyei mentőállomás helyén fog helyet kapni, míg a mentőállomás Zilah kijáratához költözik, az egykori Vila Vlad épületébe. Az újonnan tervezett épületben 14 korszerű műtőterem, intenzív terápiás (ATI) osztály, konyha, étkezde, mosoda, sterilizáló helyiség, adminisztrációs terület és raktár is helyet kap. Az új létesítmény célja, hogy jelentősen javítsa az egészségügyi szolgáltatások színvonalát és a betegek ellátását a régióban.

A Zilahi Megyei Sürgősségi Kórház szárnyai az utóbbi években számos projekt keretében különböző forrásokból megújultak, azonban a C7-es épületben található műtőtermek már 1979 óta nem estek át korszerűsítésen. Ennek következtében a létesítmények állapota kedvezőtlen, és az öt műtő, valamint a kapcsolódó helyiségek nem felelnek meg a 2006. július 26-i, 914-es számú rendelet által támasztott követelményeknek.

A hatályos jogszabályok alapján a műtők méretezése és a szükséges műtők számának meghatározása szoros összefüggésben áll az adott sebészeti osztályok és részlegek ágyainak számával. Általában 30-35 sebészeti ágyra egy műtőterem jut. Figyelembe véve a kórház jelenlegi struktúráját, valamint a sürgősségi beavatkozásokhoz elengedhetetlenül szükséges műtő meglétét, továbbá a szeptikus eljárásokhoz külön helyiség igényét, a projekt célja 14 jól felszerelt műtő létrehozása.

Mivel a jelenlegi részleg nem felel meg az európai szabványoknak, ezért az új műtőt és az ATI osztályt a C9-es épület bővítményeként alakítjuk ki, a lebontásra ítélt C10-es szárny és a megyei mentőállomás helyén. A projekt megvalósításához szükséges pályázatot már benyújtottuk, és bízunk benne, hogy sikeres lesz, hiszen önerőből nem tudjuk megvalósítani ezt a fejlesztést - tette hozzá az alelnök.

Az újonnan kialakított műtőtermek lehetőséget biztosítanak arra, hogy párhuzamosan több sebészeti beavatkozást végezzenek, ami jelentősen fokozza a hatékonyságot és lehetővé teszi a rugalmasabb időpontok kijelölését. A műtőszám növekedésével mérséklődnek a műtétekre várakozási időszakok, így a sürgősségi esetek ellátása is gyorsabbá válik. Ezek a fejlesztések hozzájárulnak ahhoz, hogy több kritikus állapotú beteget tudjunk megmenteni. A műtők számának bővítése tehát elengedhetetlen a magas színvonalú, hatékony és biztonságos orvosi ellátás fenntartásához.

A tervek szerint a négyemeletes épület alagsorában hat különálló funkciójú helyiség lesz: sterilizáló, öltözők, ágymosó helyiségek, anyagraktár, karbantartó műhelyek, műszaki helyiségek. Ezen a részlegen összekötő folyósót alakítanak ki a főépülettel (C9). A földszinten szintén hat különálló rész lesz: főbejárat, mosoda, konyha, személyzeti étkező, hulladéktároló, külső terület. A főbejáratnál várakozóhelyiséget alakítottak ki a kísérők számára. Az első emeleten 23 ággyal ellátott intenzív osztályt, vértranszfúziós egységet, igazgatási területet az egészségügyi személyzet számára és családi társalgót alakítanak ki. A második és harmadik emelet hét-hét műtőteremből, előcsarnokból, tárgyalóteremből fog állni. Valamennyi műtőt a hatályos előírásoknak megfelelő helyiségekkel látják el, többek között betegelőkészítővel. A negyedik emeleten lesz a kórházi adminisztráció és egy terasz.

A beruházási projekt várhatóan 35 hónapot vesz igénybe, és a költségvetése túllépi a 323 millió lejt. Az épület fenntartási és karbantartási kiadásait a projekt teljes időtartama alatt a megyei és a kórház költségvetéséből finanszírozzák.

Related posts