Botrány a tajvani parlamentben: politikai vihar robbant ki, amikor a képviselők között tömegverekedés tört ki (VIDEÓ) - Mandiner
A parlamenti ökölharc nem csupán fizikai összecsapás volt, hanem a politikai hatalmi egyensúly ingatagságát is jól szemléltette az ázsiai országban. A tumultus során több képviselő is sérüléseket szenvedett el, ami tovább fokozta a feszültséget a politikai színtéren.
Péntek reggel heves tömegverekedés robbant ki a tajvani parlament falai között a vetélkedő politikai pártok tagjai között. A Demokratikus Haladó Párt (DPP) képviselői, akik az elnök irányítása alatt állnak, éjszaka titokban behatoltak az épületbe, hogy megakadályozzák az ellenzéki Kuomintang (KMT) által benyújtott, ám számukra elfogadhatatlan törvényjavaslatok megszavazását. Az események gyorsan eszkalálódtak, és a parlamenti ülésteremben kialakult káosz számos politikai nézeteltérést tükrözött, amit a feszültség csak fokozott.
A DPP tagjai ablakokat betörve jutottak be az épületbe, majd az ülésteremben székekből barikádot emeltek a házelnöki emelvény körül. Ennek hírére reggel a KMT képviselői is beözönlöttek a terembe, és összecsaptak a DPP-sekkel. A kuomintangosok megpróbálták erőszakkal szabaddá tenni a soraikból kikerülő házelnök, Han Kuo-jü helyét.
A helyi média felvételein jól láthatók a politikai vihar közepette dulakodó képviselők és a romba dőlt berendezési tárgyak. A konfliktus mögött három törvényjavaslat húzódik, amelyeket a Kuomintang terjesztett elő. Az egyik javaslatot a kritikusok úgy vélik, hogy gyakorlatilag megfojtaná az alkotmánybíróság hatáskörét. Továbbá, a javaslatok komoly akadályokat gördítenek a megválasztott tisztségviselők visszahívása elé, és jelentős adóbevételeket csoportosítanának át a helyi önkormányzatokhoz, ami a források újraelosztását célozza meg.
A parlamenti ökölharc egyben a politikai hatalmi egyensúly finom egyensúlytalanságait is felfedi. A legutóbbi választások során sem a DPP, sem a KMT nem tudott biztosítani magának többséget, mégis a KMT ügyesen kihasználta egy kisebb párt szövetségét, hogy átvegye a törvényhozás irányítását. E kis többség birtokában sikerült megszavazniuk saját jelöltjüket a parlamenti elnöki posztra. Ezzel szemben a DPP a törvényjavaslatok elfogadásának megakadályozása érdekében tett lépéseit szélsőségesnek, de elkerülhetetlennek tartotta, mivel a viták eddig nem hoztak konkrét eredményeket.
A parlament épülete előtt csütörtök éjjel és pénteken több ezer DPP-támogató gyűlt össze, hogy kifejezze véleményét. Tajvan törvényhozásában nem ez az első alkalom, hogy erőszakos jelenetek robbannak ki; 2020-ban például a képviselők disznóbéllel dobálva vitáztak egy amerikai húsimporttal kapcsolatos kérdésről.