Az OEE 155. Vándorgyűlése - Ünnepi Közgyűlés - Szakmai Elismerések I.


2025. május 15-én vette kezdetét az Országos Erdészeti Egyesület 155. Vándorgyűlése, amely az Ünnepi Közgyűléssel indult. Ezúttal a rendezvény helyszíne Vas vármegye második legnagyobb települése, a varázslatos kemenesháti erdők ölelésében elhelyezkedő, a történelmi Nádasdy-váráról is híres Rába-parti Sárvár volt. A város nemcsak turisztikai vonzerejével büszkélkedhet, hanem a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézet központi székhelyének is otthont ad, így a tudomány és a természet harmóniájának szimbólumává vált.

Az Ünnepi Közgyűlés köszöntő és ünnepi beszédei után az egyesületi kitüntetések, elismerések és szakmai díjak átadása, valamint az Év Erdésze Verseny országos döntőjének ünnepélyes eredményhirdetése következett.

Az alábbiakban bemutatjuk azokat az erdész kollégákat és egyesületi tagtársakat, akik kiemelkedő szakmai díjakban részesültek.

Vadas Jenő szakmai munkássága és időtlen szellemi irányelvei olyan magaslatokba emelték őt, hogy nevét viselő emlékéremmel jutalmazzák azokat a kiváló szakembereket, akik jelentős hozzájárulást nyújtanak az erdészeti tudomány fejlődéséhez, a kutatási eredmények gyakorlati alkalmazásához, valamint a tudományág elismertségének fokozásához.

A Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézet vezetése köszönetét és elismerését fejezte ki dr. Somogyi Norbertnek a 2025. évi "Vadas Jenő-emlékérem" adományozásával.

Dr. Somogyi Norbert a párizsi nagykövetség mezőgazdasági, tudományos és technológiai attaséjaként elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar-francia erdőgazdálkodási és erdészeti tudományos együttműködések kialakításában és ápolásában. A tudománydiplomácia eszközeit felhasználva megszervezte a marokkói, algériai és tunéziai erdészeti kapcsolatokat.

Munkája során folyamatosan ellátta naprakész információval a hazai erdészeti ágazati szereplőket, jelentős számban és kiemelkedő színvonalon publikált erdészeti szakkérdésekben. Tevékenységével kiemelkedően sok segítséget nyújtott az erdészeti tudományos tevékenységhez, a hazai kutatás nemzetközi elismertségének növeléséhez. A díj átadásával tiszteletbeli erdésszé fogadta a szakma Somogyi Norbertet.

Hatodik alkalommal került sor a Madas László-emlékérem átadására. Az Emlékérmet a Pilisi Parkerdő Zrt. fennállásának 50. évfordulóján, az Országos Erdészeti Egyesület közreműködésével alapították 2020-ban. A díj célja, hogy minden évben elismerje az erdőpedagógusok közül azt, akit a legjobbnak tartanak, ezzel is ösztönözve a természetvédelmi és környezeti nevelés területén végzett kiemelkedő munkát.

A Pilisi Parkerdő Zrt. a Madas László-emlékérem átadásával szeretné kifejezni elismerését azon személyek iránt, akik elkötelezetten dolgoznak a környezeti nevelés és az erdészeti iskolák szemléletformálásának előmozdításán. E díjjal azokat a kivételes szellemi és gyakorlati teljesítményekkel rendelkező egyéneket tüntetik ki, akik maradandó értékeket hoznak létre, és munkájukkal méltó emléket állítanak Madas László örökségének.

A Madas László-ermlékérmet 2025-ben Dudás Béla az EGERERDŐ Zrt. erdészetvezetője, erdőpedagógusa kapta.

Dudás Béla környezeti nevelési tevékenysége 1997-ben indult, amikor csatlakozott az EGERERDŐ Zrt. Mátrafüredi Erdészetéhez. Az ő nevéhez kapcsolódik a Mátrafüredi Erdészeti Iskola létrehozása, amely jelentős lépés volt a környezeti tudatosság fejlesztésében.

Dudás Béla, bármilyen beosztásban is dolgozzon, mindig aktívan részt vesz a környezetnevelési programokban. A Mátrafüredi Erdészeti Iskola irányítójaként és lelkes motorjaként folyamatosan hozzájárul a természeti értékek megóvásához és a fenntartható fejlődés népszerűsítéséhez.

2014 óta a Szalajka-ház nem csupán egy erdei szálláshely, hanem egy igazi erdei iskola központ is, amely számos többnapos erdei iskolás programnak ad otthont. Itt a kisvasút, az erdei iskola és a szálláshely szolgáltatásai harmonikusan kapcsolódnak egymáshoz, ami különleges élményeket kínál a látogatóknak. Kollégánk, aki e helyszín szakértője, életében központi szerepet játszik ezen programok megvalósításában. Emellett az EGERERDŐ Zrt. Erdészeti Nyílt Napjain rendszeres előadóként is részt vesz.

A Vándortábor Mátra útvonalának útvonalfelelőseként a nyár során fáradhatatlanul végzi tevékenységét, amely magában foglalja a csoportokkal való kapcsolattartást, a vendégek személyes fogadását, a táborhelyek alapos ellenőrzését, a felmerülő problémák gyors és hatékony megoldását, valamint az erdei iskolás foglalkozások lebonyolítását. Munkája során mindig az alázat és a figyelmesség vezérli, hogy minden résztvevő számára felejthetetlen élményeket nyújtson.

Jelesen képviseli az EGERERDŐ Zrt.-t az Iskolában az erdő, Erdei iránytű, Aktív Osztálykirándulás programokon. Az Erdei Iskola vezetőjeként aktívan részt vesz az OEE Erdei Iskola Szakosztály munkájában. Szívügyének tartja, hogy a civil társadalom meglássa a fától az erdőt és benne az erdész kulcsszerepét.

Bámulatosan ismeri a Dél-Mátra csodás tájait, az ökoturisztikai lehetőségeit és a kisvasút gazdag történelmét. Helyi erdész lévén, gyakran lép színre "idegenvezetőként" a különböző médiumokban. Számára kiemelten fontos a madárvédelem, és aktívan részt vesz a mesterséges odútelepítési programokban is. Az ő nevéhez fűződik a mátrai Madárerdő megálmodása és megvalósítása, amely egyedülálló élőhelyet kínál a madarak számára.

A kitüntetések és elismerések sorában egy különleges eseményre került sor: a Pro Silva Hungaria frissen alapított Roth Gyula-emlékérem első alkalommal került átadásra. Ezzel a díjjal a Pro Silva Hungaria tiszteleg azon szakemberek előtt, akik Roth Gyula szellemiségét követve kiemelkedő munkát végeztek a folyamatos erdőborítást támogató gazdálkodás területén. Tevékenységükkel jelentős mértékben hozzájárultak hazánkban, valamint a Kárpát-medence magyarlakta részein a Pro Silva alapelvein nyugvó gazdálkodás, az örökerdő-gazdálkodás, és az erdőgazdálkodás természetközeliségének előmozdításához.

A Pro Silva Hungaria az Emlékérem létrehozásával kívánja megörökíteni Roth Gyula professzor, erdőmérnök, az Erdőművelési Tanszék egykori vezetője emlékét. Roth professzor kiemelkedő hozzájárulása az erdőművelés megújításához, az erdészeti tudományok és a szakirodalom fejlődéséhez, valamint a folyamatos borítást garantáló erdőgazdálkodás alapjainak lefektetéséhez elvitathatatlan érdemeket jelentett.

Varga Béla több évtizedes tapasztalattal és sikerrel zárta le vágásos erdőgazdálkodásban végzett tevékenységét, majd 1989-ben részt vett a Pro Silva Europa alakuló közgyűlésén. Itt találkozott a természetközeli erdőgazdálkodás elveivel és lehetőségeivel, amely azonnali felismerést hozott számára: az átalakult világban a természet védelme rendkívül fontos szerepet játszik a gazdasági érdekek mellett. E felismerés hatására úgy látta, hogy a Pro Silva filozófiája kínálja a legjobb megoldásokat a fenntartható erdőgazdálkodás számára.

A felismerés után lépéseket tettek: már a kilencvenes évek közepén több gyakorló erdész felfedezte ezeket az alapelveket, és Varga Béla irányításával elkötelezetten dolgozott a természetközeli erdőgazdálkodás népszerűsítésén és elfogadtatásán.

A mozgalom kezdeti időszakában az Országos Erdészeti Egyesület képviselte hazánkat a nemzetközi színtéren. Azonban 1999-ben, Varga Béla elnökletével megalakult a Pro Silva Hungaria Egyesület. Ez a szervezet azóta is dinamikusan és sikeresen dolgozik a természetközeli erdőgazdálkodás népszerűsítésén és fejlesztésén.

Varga Béla az a kiemelkedő erdész, akinek szakmai munkássága az elmúlt harminc év során jelentős változásokat hozott a magyar erdőgazdálkodás terén.

Related posts