Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ vezető agrárszakértője úgy véli, hogy az esélyek és a veszélyek aránya az üzemi szinten dől el, ami kulcsfontosságú a sikeres gazdálkodás szempontjából.
A 2024-es esztendő is bővelkedett izgalmakban és kihívásokban. Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ vezető agrárszakértője úgy véli, hogy az esélyek és a veszélyek egyensúlya üzemi szinten dől el. Szerinte a tétlenség és a passzivitás a mai világban komoly árat jelenthet, és ezzel kapcsolatban osztotta meg értékes meglátásait.
Az Agrokép weboldalán közzétett cikk alapján érdekes trendek rajzolódnak ki a mezőgazdasági piac alakulásában. 2024 szeptemberére a mezőgazdasági árindex végre pozitív irányt mutat, azonban az év első kilenc hónapjában még mindig jelentős, 12,3%-os csökkenést tapasztaltunk. Az élelmiszeripar belföldi árai viszont dinamikusan emelkednek, szeptemberben már 4,5%-os éves növekedést jegyeztek. A fogyasztók mindezek következtében átlagosan 2,3%-os áremelkedést tapasztalhatnak. Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ vezető agrárszakértője úgy véli, hogy az év hátralévő részében az értéklánc minden szintjén folytatódni fog a fokozatos áremelkedés.
Úgy tűnik, a lépéskényszert mindenki érzi. A beruházási pályázatokra nagy mértékű fejlesztési igény jelentkezett. A nagy élelmiszeripari és a nagy ÁTK ötszörös, az üvegházak több mint kétszeres "túljegyzése" örvendetes, amennyiben ezekből versenyképes kapacitások tömegei fognak két év múlva termelésbe állni. A pályázatok bírálóinak felelőssége és terhelése kiemelkedő. Mi készen állunk, és a beruházások életképességét - szokás szerint - vizsgáljuk, és segítjük ügyfeleink stratégiai döntéseit - fogalmazott.
A mezőgazdaság jelenlegi helyzete komoly kihívások elé állítja a gazdálkodókat, mivel a környezeti és gazdasági feltételek drámaian megváltoztak. Azok, akik nem hajlandók alkalmazkodni, egyre nagyobb nehézségekkel néznek szembe. 2024 tapasztalatai világosan mutatják, hogy mivel kell felkészülnünk a jövőre nézve. A pályázati lehetőségek új inspirációt adtak a gazdálkodóknak, akik a szántóföldi növénytermesztés terén aktívan keresik az innovációs lehetőségeket. A megváltozott klimatikus és piaci helyzet folyamatos nyomást gyakorol a nyereségességükre, ezért bátorságuk különösen fontos. Fontos azonban, hogy a gondolkodásunkat az értékláncok köré építsük. A bizonytalan piaci keresletre alapozott elképzelések könnyen kudarcot vallhatnak, ezért érdemes alaposan átgondolni minden lépést.
A szerző szerint a Közösségi Agrárpolitikát további reformok fogják alakítani. Most sem fog egyszerűsödni a támogatáshoz jutás, és biztos, hogy a fenntarthatósági szempontok további előtérbe kerülésével kell számolni - írta. A KAP önálló költségvetésének megkérdőjelezése, az egyes pillér alapjainak feszegetése érzékeny pontokat érint. Nagy kérdés továbbá, hogy az újraválasztott amerikai elnök, Donald Trump ismételt színre lépése milyen befolyással lesz az Európai Unió döntéshozatalára.
A szakértő azt javasolja, hogy stratégiai elképzeléseinek kialakítása során az élelmiszer értékláncban mindenki komolyan számoljon a fogyasztók egészséges életmódot támogató étkezésének piaci lehetőségeivel. Egyre nagyobb hullámokat fognak vetni az élelmiszerekkel összefüggésbe hozott betegségek, és a betegségeket megelőző étkezések elemei.
A 2024-es év értékelésekor kiemelte, hogy az ország és a mezőgazdasági közösség egyre inkább megosztottá válik. Az elmúlt évtizedekben alkalmazott, talajt kimerítő gazdálkodási módszerek most a klímaváltozás következményeként érik utol a termelőket. A piac új kihívásokkal szembesül, míg a támogatási rendszer reformja mintha csak egy új dallamot szolgáltatna a változásokhoz, és a falvak is hozzájárulnak e folyamathoz. A növénytermesztés terén most válik világossá a különbség a valódi érték és a silány termék között – írta.
A változtatásokhoz mindig az adott helyzet alapos értékelésével érdemes kezdeni. Fontos, hogy mérlegeljük saját adottságainkat, és feltárjuk, mely tevékenységeinkre mennyi energiát fordítunk. Ez segít megérteni, hogy a tárolás és értékesítés terén mennyire elhanyagoltak vagyunk, miközben ezek a területek a legnagyobb hatással bírnak a jövedelmünkre. A többi tevékenység esetében a legnagyobb előnyöket az optimalizálás, a költségek csökkentése és a hatékonyság növelése révén érhetjük el.
Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ vezető agrárszakértője hangsúlyozta, hogy 2025-ben azok a növénytermesztők érhetnek el kiemelkedő sikereket, akik képesek gyorsan reagálni a tevékenységük minden aspektusában bekövetkező változásokra. Bár a humusztartalom azonnal nem fog növekedni, és az öntözés bevezetése sem történik varázsütésre, az alkalmazkodásra való hajlandóság elengedhetetlen. Fórián szerint azonban ez a feladat nem végezhető el egyedül: szükséges olyan partnerekkel együttműködni, akik segítséget nyújtanak a megfelelő eszközök és módszerek kiválasztásában és alkalmazásában.