Az arcpiercing már 30 ezer évvel ezelőtt is népszerű trend lehetett Európában.


A portugál Coimbra-i Egyetem paleoantropológiai kutatócsoportja egy meglepő felfedezést tett, amelyet a Journal of Paleolithic Archaeology című szaklapban publikáltak – számol be róla a Live Science. Az őskőkorszak végén, a Közép-Európában virágzó Gravetti kultúra idejéből származó, 29 ezer és 25 ezer évvel ezelőttre datált számos koponyamaradvány elemzése alapján azt állítják, hogy a jégkorszakban már a fiatalok is hordtak olyan arcékszereket, amelyek hasonlítanak a mai piercingekhez.

A John C. Willman vezette kutatócsoport szerint a korszakból fennmaradt fog- és álkapocsleletek jellegzetes kopásnyomait és elváltozásait megmagyarázó ékszerviselet a csoporthoz tartozás és a társadalmi státuszt jelezte. A Live Science-nek nyilatkozó Willman szerint a jellegzetes kopásnyomok az ókori latinban ajkat jelentő labrum kifejezés nyomán labret néven számon tartott, bőrből és fából készült arcékszerek viselésére utalnak.

A kutatók megállapították, hogy a jégkorszaki népek, különösen a Gravetti kultúra pavlovi régiójában élők, gyermekkorukban kapták meg az első őskőkori labretjeiket. A vizsgált leletek világosan jelzik, hogy az ékszerek mérete, elhelyezkedése és anyaga az egyének életkorának és tapasztalatainak függvényében alakult, ami érdekes bepillantást nyújt az akkori társadalmi és kulturális szokásokba.

Related posts