Az arab országok elutasítják Donald Trump gázai javaslatát.


Az egyiptomi elnök hangsúlyozta, hogy a Gázai övezet újjáépítése során elengedhetetlen, hogy a helyi palesztin lakosság számára garantálják a jogot, hogy otthonaikban maradhassanak.

Az arab államok határozottan ellenzik Donald Trump amerikai elnök javaslatát, amely a Gázai övezet amerikai "átvételéről" szól. Ezt Badr Abdelati egyiptomi külügyminiszter közölte hétfőn Washingtonban Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel folytatott megbeszélése során, az egyiptomi külügyminisztérium hivatalos bejelentése alapján.

A kairói nyilatkozatban szerepel, hogy...

Abdelati hangsúlyozta a gázai újjáépítés felgyorsításának fontosságát, de anélkül, hogy az ott élőknek el kellene hagyniuk a térséget.

Donald Trump a múlt héten bejelentette, hogy az Egyesült Államok "átvenné" a palesztin lakosságú Gázai övezetet. A Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón Trump egy "erős javaslatot" ismertetett, amely szerint az Egyesült Államok hosszú távon tulajdonosi jogokat gyakorolna a terület felett, és vállalná annak újjáépítését és fejlesztését. Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy a Gázában élő 1,8 millió ember számára kedvező életkörülményeket kívánnak biztosítani, a palesztin települések számára pedig Jordánia és Egyiptom területet ajánlana fel. Hétfőn Trump azt is kijelentette, hogy a tervek szerint a palesztinok nem kapnának visszatérési jogot a Gázai övezetbe az újjáépítést követően, noha saját tisztségviselői korábban azt jelezték, hogy a gázai palesztinok kitelepítése csupán ideiglenes jellegű lenne.

Donald Trump határozottan kifejezte álláspontját azzal kapcsolatban, hogy a közelgő amerikai hatalomátvétel után nem kívánja lehetővé tenni a palesztinok visszatérését a Gázai övezetbe.

Abdelati és Rubio találkozóját követően az amerikai külügyminisztérium kiadott közleménye nem utalt kifejezetten Trump tervére, de a megfogalmazás alapján Rubio...

"megismételte a szoros együttműködés fontosságát a Gáza kormányzására és biztonságára vonatkozó konfliktus utáni tervezés előmozdítása érdekében, és hangsúlyozta, hogy a Hamász soha többé nem kormányozhatja Gázát és nem fenyegetheti Izraelt".

Az egyiptomi külügyminiszter nyilatkozata szerint optimistán várja az új amerikai kormányzatával való együttműködést, céljuk pedig az, hogy "komplex és igazságos békét, valamint tartós stabilitást" teremtsenek a régióban.

Washingtoni látogatása során Abdelati tárgyalásokat folytatott Steve Witkoffal, Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottjával. Az egyiptomi külügyminisztérium beszámolója szerint a megbeszélés során Abdelati többek között hangsúlyozta, hogy minden olyan javaslat, amely a palesztinok Gázai övezetből való távozását szorgalmazza, mély ellenérzést keltett a palesztin vezetésben már évtizedek óta. A 2023 októberében kiújult fegyveres konfliktus, amely Izrael és a Hamász között zajlik, tovább fokozta ezt az elutasítást a szomszédos arab országok részéről is.

Donald Trump: "Ha a Hamász nem adja át a túszokat, akkor jöjjön bármi, a következmények elkerülhetetlenek lesznek!"

Abdel-Fattáh esz-Szíszi, Egyiptom elnöke, kedden kiemelte, hogy a palesztinok kitelepítése nélkül kellene elindítani a Gázai övezet újjáépítését. Szíszi telefonbeszélgetést folytatott Mette Frederiksen dán miniszterelnökkel, ahol hivatalos közleménye szerint hangsúlyozta a helyzet sürgősségét és a békés megoldás fontosságát.

oly módon kellene a romokban heverő Gázai övezetet újjáépíteni, hogy az ott élő palesztinoknak biztosítsák a jogot arra, hogy a területükön maradhassanak.

Ezen kívül hangsúlyozta, hogy a tartós béke elérhetősége a Közel-Keleten csak akkor válik valósággá, ha egy független palesztin állam jön létre Izrael szomszédságában.

Kudarc fenyegeti a tárgyalásokatTengeri panoráma etnikai tisztogatással - Kivágta a biztosítékot Donald Trump terve a Gázai övezetről, a Fehér Ház már meg is hátrált

Related posts