A tüdőrák korai jelei akár a leheletünkben is felfedezhetők lehetnek.


Kínai kutatók létrehoztak egy rendkívül érzékeny eszközt, amely a lehetből is képes kimutatni a tüdőrák jelenlétét.

Egy új mérföldkőhöz érkezett a tudományos közösség, hiszen egy kínai kutatócsoport által kifejlesztett ultraérzékeny monitorok akár a jövőben rutinszerűen képesek lehetnek a tüdőrák azonosítására csupán a lehelet elemzésével. A prototípus készülék lenyűgöző eredményeket mutatott, hiszen sikeresen meg tudta különböztetni nyolc egészséges személy és öt tüdőrákos beteg légzését. A friss hírt a Science Alert számolt be róla, ami új reményeket ébreszt a korai diagnózis terén.

A Zhejiang Egyetem kutatói által irányított csapat egy innovatív készüléket fejlesztett ki, amely az izoprén nevű vegyület nyomait keresi. Az alacsonyabb izoprénszintek a tüdőrák potenciális jelzőiként merültek fel, ám ez a különbség olyan csekély, hogy a pontos mérés rendkívül kihívást jelent.

A tüdőrák, akárcsak sok más rákos betegség, esetében a korai felismerés kulcsfontosságú a sikeres kezelés szempontjából. Az új technológiai fejlesztések révén most már elérhetővé vált egy olyan szűrési lehetőség, amely gyors, költséghatékony és nem invazív módon segíti a betegség azonosítását. Ez a megoldás jelentősen javíthatja a betegek esélyeit, hiszen a korai diagnózis lehetőséget ad a hatékonyabb terápiás beavatkozásokra.

A kutatók a közzétett tanulmányukban hangsúlyozzák, hogy munkánk nem csupán egy jelentős előrelépést képvisel az alacsony költségű, nem invazív rákszűrés terén a légzéselemzés segítségével, hanem hozzájárul az élvonalbeli gázérzékelő anyagok tudatos és hatékony tervezéséhez is.

A kutatók a szükséges érzékenység eléréséhez a légzésfigyelő készülékükben platina, indium, nikkel és oxigén kombinációjából készült nanolapkákat használtak. Ahogy az izoprén a nanoplazmákhoz ér, az elektronok felszabadulása mérhető módon szikrázik.

A végeredmény egy olyan érzékelő lett, amely már 2 ppb izoprénszintet is képes kimutatni - ez jelentős előrelépés a meglévő technológiához képest. A 13 vizsgált személy közül az öt rákos beteg leheletének izoprénszintje 40 ppb-nél alacsonyabb volt, míg a nyolcfős egészséges csoportban a szint meghaladta a 60 ppb értéket.

Lenyűgöző, hogy a laboratóriumi tesztek során a nanoplazmákról kiderült, hogy képesek az izoprént más vegyi anyagok közül kifejezetten azonosítani. Magasabb páratartalmú körülmények között is képesek működni, ami elengedhetetlen egy leheletmonitor esetében.

"A lehelet izoprénszintje és a tüdőrák közötti kapcsolat, valamint a különböző befolyásoló tényezők (pl. életkor, egészségi állapot) folyamatos kutatása segíthet a technológia finomításában és további forgalmazásában" - bizakodnak a kutatók.

A tüdőrák a világ legtöbb országában a rákhoz köthető halálozások legfőbb okozója, legnagyobb részben a dohányzás következményeként. 2020-ban körülbelül 1,8 millió ember életét követelte ez a betegség. Ráadásul ez az egyik olyan rákfajta, amelyet gyakran csak késői szakaszában diagnosztizálnak, amikor a kezelési lehetőségek már nem olyan hatékonyak. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a tüdőrák szűrésére irányuló vizsgálatokra nagyobb hangsúlyt fektessünk.

Related posts