A nők körében a szépségérzet hiánya sajnos elég elterjedt, hiszen a statisztikák szerint a hölgyek 70%-a nem tartja magát vonzónak. Ez a negatív önértékelés pedig komoly hatással van a mentális egészségükre, hiszen az önbizalomhiány számos lelki problémáh


A tökéletes megjelenés hajszolása könnyen őrületbe kergethet, pedig nem kellene így lennie. Fontos észrevenni, hogy a külső szépség önmagában nem garantálja a tartós boldogságot. Egy apró orr, dús haj vagy éppen egy szupermodell alkat nem elegendő ahhoz, hogy valóban elégedett és boldog legyél a mindennapokban. Ahhoz, hogy igazán szabadon éld az életed és örömmel töltsd el a napjaidat, sokkal mélyebb értékekre van szükség.

A tökéletesség fogalma mindig is vonzó volt, legyen szó akár múltbeli, akár jelenbeli normákról. Tíz, húsz vagy akár száz évvel ezelőtt is, a "tökéletes" nők csak ritkán bukkantak fel a tévék vagy az újságok lapjain. Ma viszont minden sarkon találkozunk velük, szinte lehetetlen elkerülni őket. Ezek a képek, amelyek körülvesznek minket, gyakran nem is valóságosak, hanem gondosan megkomponált manipulációk eredményei, amelyek mindennapi életünket átszövik.

Amikor sorozatosan szembesülünk a médiában és a közösségi oldalakon megjelenő ideális képekkel, nem meglepő, hogy egyre több nő küzd az önbizalomhiányával. Az önkritika gyakran olyan mértékűvé válik, hogy már-már ostorozzák magukat, pusztán azért, mert nem felelnek meg a kitalált normáknak. Az emberek sokszor úgy látják magukat, mint akiket minden más jellemzővel felruháztak, de szépség és vonzalom terén bizonytalanok – pedig valójában mindannyian azok vagyunk. Miért is ne lennénk? Sokan mégis szégyellik saját arcukat, testüket és azokat a mindennapi apró tökéletlenségeket, amelyeket valójában mások szemében lehet, hogy csodálatosan vonzóvá tesznek minket. Ezen belső kritikák gyakran elhomályosítják azokat az egyedi szépségeket, amelyek mindenki számára különlegesek. De miért nem merjük vállalni a saját megjelenésünket, hiszen az a hiteles énünket tükrözi? Az önelfogadás egy fontos lépés a belső harmónia felé, és talán itt az ideje, hogy megtanuljunk büszkék lenni arra, akik vagyunk.

Miért ragadunk meg minden elérhető sminkterméket, miért kísérletezünk szélsőséges diétákkal, és miért próbálunk ki különféle csodás krémeket? Miért érezzük cikinek és szégyenteljesnek a narancsbőrt, a pattanásokat, a görbe orrakat és a többi "hibát"? Most utánajártunk, mi lehet az oka annak, hogy a nők többsége gyakran elégedetlen a megjelenésével – és sajnos sosem éri el a teljes megelégedettséget. De felfedeztük azt is, hogy milyen szemléletmód segíthet abban, hogy a szépséghez való viszonyunk pozitívabb legyen, így boldogabb életet élhessünk.

Bella Mercédesz, a cellulitis szakértő és a Narancsbőr Klinika vezetője, megfigyelte, hogy a nők ma már bármit készségesen kipróbálnak annak érdekében, hogy szebbeknek és tökéletesebbnek érezzék magukat. Ez a tendencia sokkal hangsúlyosabb, mint egy-két évtizeddel ezelőtt, hiszen manapság nemcsak a televízióban, hanem a közösségi média világában is egyre inkább a „tökéletesség” válik elfogadott normává. Azok, akik nem felelnek meg ennek a képnek, könnyen negatív megítélés alá kerülhetnek, ami nem csupán a társadalom elvárásainak következménye, hanem saját önkritikájuk is.

"Amikor egy nő nem felel meg a tökéletesség elvárásainak, sok esetben azt a következtetést vonja le, hogy ő a felelős a helyzetéért, és hogy sürgősen változtatnia kell. A médiában és a közösségi platformokon folyamatosan jelenlévő 'tökéletes női' képek azt sugallják, hogy csupán akkor érezhetik magukat szépek és elfogadottak, ha ők is megfelelnek ezeknek az irreális normáknak" - osztja meg véleményét a szakértő, aki nap mint nap olyan nőkkel találkozik, akik szégyellik vagy rejtegetik a narancsbőrüket.

"Számos olyan vendégem volt már, aki nagyon nagyfokú szégyenérzettel élt a narancsbőre miatt. Utálta a testét, programokat hagyott ki miatta. Pedig minden nő szép és értékes; függetlenül attól, hogy van-e narancsbőre vagy nincs!" - mondja Bella Mercédesz, aki szerint a narancsbőr egy teljesen normális jelenség, szinte minden nőnek van. Van, akit zavar, van, akit egyáltalán nem. Saját missziójának viszont azt tekinti, hogy ha tud segíteni azokon a nőkön, akik ezt nem tudják elfogadni önmagukon - akár kezeléssel, akár tájékoztatással, finoman, a lélek ápolásával az önelfogadás útjára terelgetve.

Azt hiszem, nincs is vonzóbb annál a nőnél, aki képes elfogadni és szeretni önmagát, függetlenül a narancsbőrtől vagy bármilyen más apróságtól!

A férfiak túlnyomó többsége gyakran nem is érti, mit jelent a narancsbőr, és sokszor nem is veszi észre azt. Ráadásul az a férfi, aki kizárólag ezen a szemponton alapozza meg a választásait – akár a párjának is ezt a hibát rója fel –, nem igazán a nő személyisége iránt érdeklődik, hanem csupán a külsőségeket tartja fontosnak. Az ilyen férfiak véleményem szerint nem érdemlik meg a figyelmet! Nekünk, szakembereknek az a feladatunk, hogy a nőket támogassuk, és segítsünk nekik megszabadulni a szégyenérzettől. Mi tudunk a lelkükre is figyelni, és megmutatni, hogy a valódi értékek sokkal mélyebben rejlenek, mint a felszíni megjelenés.

Végeredményben pedig ez a legfontosabb" - vélekedik a cellulit szakértő, majd hozzáteszi, hogy léteznek olyan embertől független tényezők, amiken nem lehet változtatni. Akkor sem, ha belegebedünk, mert nem tudunk, olyanok vagyunk és kész.

"A narancsbőr esetében azt gondolom, hogy ha egy nő hetven százalékban odafigyel az étkezésére, rendszeresen sportol, megfelelő mennyiségű vizet fogyaszt és kúraszerűen jár el cellulit kezelésekre, akkor mindent megtett, ami tőle telik és semmilyen szégyellnivalója nincs. Még akkor sem, ha még mindig maradt narancsbőre! Bátran menjen strandra, vegyen fel rövidnadrágot és illegesse magát a párja előtt. Egyszer élünk, nem ér ez ennyit, hogy emiatt kihagyjunk egy jó programot, ami akár egy örök emlék is lehet!"

Magyary Ágnes pszichológus véleménye szerint: "Amennyiben képesek vagyunk harmonikus kapcsolatban élni a testünkkel, jelentős mértékben hozzájárulhatunk a mentális egészségünk javulásához. A testünk fontos része identitásunknak, ám messze nem határoz meg minket teljesen." Ezt különösen üdvözítő hallani, hiszen a XXI. századi társadalomban sokszor úgy tűnik, hogy a megjelenés az egyik legfontosabb érték.

A mai világban az emberi értékek szoros kapcsolatban állnak a külső megjelenéssel, legyen szó szépségről, csinos megjelenésről vagy éppen szexisségről. Ez a jelenség hatalmas hatással van az emberek gondolataira és érzelmeire. Érdekes módon a tizenhét éves lányok körében megfigyelhető, hogy körülbelül hetven százalékuk úgy érzi, hogy valami nincs rendben a külsejével, míg több mint kilencven százalékuk szinte biztos abban, hogy változtatna a megjelenésén.

Nagyon szomorú helyzet ez, hiszen az önmagunk bántalmazására irányuló gondolatok nemcsak egy torzult énképet, hanem szégyenérzetet is eredményezhetnek. Ezek a negatív érzések pedig különféle lelki problémákhoz vezethetnek, sőt, súlyosabb esetekben akár depresszió kialakulásához is hozzájárulhatnak.

Fontos, hogy az egészséges énképünket fejlesszük, hiszen ez hosszú távon számos előnnyel jár. "Becsüljük meg testünket annyira, hogy felelősséget vállaljunk érte, és törekedjünk a belső és külső harmónia megteremtésére. A jólét kutatásai azt mutatják, hogy azok az emberek élik a legteljesebb boldogságot, akik tudatosan képesek jelen lenni a pillanatban."

Related posts