A nap, amikor Budapest utcáin véres karácsonyi leszámolás zajlott, örökre beíródott a város történetébe. Az ünnepi fények és díszek között egy sötét esemény bontakozott ki, amely sokkolta a lakosságot. A hóesésben, amely a városra borult, nem csupán a sze
A gyilkosságokért Tóth Szabolcs Ferencet életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték
"Első ránézésre csupán közlekedési incidensnek tűnt számunkra, amikor 1994. december 26-án, a fővárosi Hegyalja úton egy Volkswagen és egy Mercedes ütközött. A baleset következtében kialakult nézeteltérést követően azonban tragikus fordulatot vett az események sora: lelőtték a 21 éves Vincze Tamást" - emlékezett vissza Kátai Elek nyugalmazott alezredes, egykori gyilkossági nyomozó, két évvel ezelőtt a Blikknek, felidézve egy szörnyű bűncselekmény kezdetét.
Éppen ezért, amikor egy vagyonvédelmi szakember kopogtatott be hozzánk, és azt állította, hogy kábítószerrel kapcsolatos leszámolásról van szó, azonnal elküldtük. Nem tulajdonítottunk nagy jelentőséget annak sem, hogy néhány órával a közlekedési baleset után egy Irányi Dániel utcai lakás ajtajába belelőttek – emelte ki az egykori rendőr. Külön figyelmet érdemelt a tarkólövéssel meggyilkolt 19 éves Csikós Péter ügye is. A fiatal férfi holttestére december 27-én hajnalban bukkantak rá a budapesti Kongresszusi Központ mögötti Gesztenyés-kertben.
A szálak végül összefonódtak, és a rendőrség a gyilkosságot követően az alábbi módon rekonstruálta a véres események előzményeit. Vincze Tamás december 26-án felkérte ismerőseit, Bátorfalvi Csabát és Simon Viktort, hogy segítsenek neki egy úgynevezett "valuta-lehúzás" lebonyolításában. A feladatért cserébe fejenként százezer forintot ígért nekik. Simon Viktor és Vincze egy elegáns Mercedesszel érkeztek a megbeszélt találkozóhelyre, egy Attila úti parkolóba. Az előre megbeszéltek szerint ott várták Bátorfalvit, aki egy Volkswagen Corradóval hozta el az üzletfeleket, Tóth Szabolcsot és Csikós Pétert, aki a közvetítő szerepét töltötte be.
Az áru azonban nem valuta, hanem drog lett volna, de a biznisz nem jött össze. Alkudozás közben Tóth kiszállt Vincze Tamás autójából, majd pisztolyával belőtt az ablakon. A lövés Vinczét érte, de a férfi még el tudott hajtani a gépkocsival, és a Hegyalja útig jutott. A többiek követték a Mercedest, majd az autóból át akarták tenni Vincze Tamást a VW-be, azonban ez nem sikerült nekik, ezért inkább elmenekültek. Vincze életét a helyszínre hívott mentősök már nem tudták megmenteni.
A történtek hátterében, a korabeli újságcikkek fényében, Csikós és Tóth aggodalmai fogalmazódtak meg: attól féltek, hogy a rendőrség információkat szerez róluk, ezért megpróbálták felvenni a kapcsolatot Bátorfalvival. Azonban nem találták őt a szüleinél, ami Tóth Szabolcs türelmét végképp felőrölte, és dühében belelőtt az ajtóba. A következő reggel Csikós Péter holttestére bukkantak a Kongresszusi Központ közelében lévő Gesztenyés kertben. A 19 éves fiatalembert egy verekedést követően tarkón lőtték. A nyomozók felfedték, hogy Csikós és Tóth az ominózus éjszakát a Csörsz utcai Wigvam diszkóban töltötték, ám Tóth Szabolcs onnan egyedül tért vissza.
A rendőrök gyanúja szerint a mindössze 21 éves Tóth azért végzett barátjával, mert ez már a második alkalom volt, amikor a fiatal férfi kábítószer-kereskedelembe keveredett, és az üzlet nem sikerült. Tóth Szabolcs, akit a hatóságok kezdő dílerként tartottak nyilván, egy Alkotás utcai játékteremben került rendőrkézre. A férfi, aki állítása szerint 15 Extasy tablettát fogyasztott el és másfél liter whiskyt ivott meg, a vallomását megtagadta. Annyit azonban elismert, hogy látta Csikós holttestét a közeli parkban, és határozottan állította, hogy a tragédiához semmi köze sincs. Később azzal védekezett, hogy a gyilkosságot Csikós Péter követte el.
A nyomozók más nézőpontból közelítették meg az ügyet, mivel a gyanúsított ruházatán vérnyomokat fedeztek fel, és a DNS-analízis megerősítette, hogy ezek az áldozattól származnak. A ballisztikai szakértő is arra a következtetésre jutott, hogy az áldozatok halálát egy és ugyanazon pisztollyal okozták, amelynek lövedékét a Bátorfalvi szülők otthonának ajtajából távolították el. A rendőrség által felvázolt elmélet szerint Tóth Szabolcs Hollandiában jelentős mennyiségű extasy-t vásárolt, amelyet Csikós közvetítésével kívánt értékesíteni. A Rácfürdőnél történő találkozó ebből fakadt, ám a helyzet végül balul sült el, mivel a vevő nem tudta biztosítani a szükséges pénzösszeget. A helyszíni vizsgálat során egyébként sem kábítószert, sem készpénzt nem sikerült felfedezni.
Az ügyben nagy port kavart az is, amikor Tóth védőinek az irodáját felgyújtották. Az ügyvédek erről azt mondták egy interjúban, hogy a gyújtogatással akár azt is üzenhették nekik a tettesek, hogy "ne védjék Tóth Szabolcsot vagy ne bizonyíthassák esetleges ártatlanságát."
Ekkor megemlítették, hogy védencüknek volt egy, a köztudatban csak fülharapós ügyként ismert esete, mivel Tóth egyik barátja egy játéktermi verekedés során leharapta és lenyelte vitapartnerük fülét. A férfit az ügyvédei a szülei által rajongásig szeretett személyként jellemezték, bár velük nem mindig jött ki jól. Hozzátették, hogy Tóth egyke, intellektuális beállítottságú, de hajlama volt konfliktusokba keveredni.
A nyomozás lezárása után a Fővárosi Főügyészség úgy döntött, hogy Tóth Szabolcsot, aki maradandó fogyatékosságot okozó testi sértés bűntette miatt jogerős szabadságvesztését tölti, több emberen elkövetett emberölés vádjával állítja bíróság elé 1995 augusztusában. A Fővárosi Bíróság előtt, ahol a szökésben lévő koronatanúk hiányoztak, Tóth Szabolcsot bűnösnek találták abban, hogy több emberen, aljas indokból és különös visszaesőként követte el az emberölést. Az ítélet értelmében Tóth legkorábban húsz év múlva kérheti a feltételes szabadságra bocsátását.
A rendőrség 1994. december 26-án bekövetkezett kettős gyilkosságot a magyar drogbűnözés egy új korszakának kezdeteként értékelte, mivel ez volt az első eset, amikor magyar állampolgárok egymásra lőttek és életet oltottak ki kábítószer-ügyek kapcsán. (Beszélő, 1995. január - Eredeti gengszterfelhalmozás)