"A munkához fűződő szenvedélyemet a szüleim példája és nevelése formálta."


Ott van, ha valaki megsérül, ha rosszul van, ha terápiát vagy injekciót kell adni, de akkor is, ha csak telefonálni kell, vagy egy papírt eljuttatni Tóthfaluból Magyarkanizsára, vagy épp Magyarkanizsáról Tóthfaluba. A kapu hétvégén is nyitva áll nála a falubeliek előtt, különösen igaz ez a kisgyerekes családokra. Berec Mónika egészségügyi nővérrel beszélgettünk.

Sokat segített már nemcsak a körülöttem lévő ismerősöknek és ismeretleneknek, hanem a férjem édesanyjának, nagymamájának, és legutóbb a barátnőmnek, valamint az ő férjének is, akiknek a 2 éves kisfiúk sajnos leszakította a körmét. Berec Mónika közel 20 éve dolgozik egészségügyi nővérként a Magyarkanizsai Egészségházban. Pályafutása kezdetén a Tóthfalusi Egészségházban kezdett, így számára teljesen természetes, hogy a szülőfalujában és a környező településeken élőknek nyújt segítséget, ahol csak tud. Gyakran hívják kedves kis doktornőnek, ami jól tükrözi elhivatottságát és a közösség iránti elkötelezettségét.

Édesanyám tanácsára döntöttem úgy, hogy beiratkozom a Zentai Egészségügyi Középiskolába, ahol az egészségügyi nővér szakot választottam, miután Tóthfaluban befejeztem az általános iskolát. A képzés előtt néhány év szünetet tartottak, de az újbóli elindulás sok frissítést hozott magával. Különösen a gyakorlati képzésre helyezték a hangsúlyt, ami számomra igazán vonzó volt, és a gyakorlatvezető tanárom is észrevette ezt az elkötelezettséget. Szerencsésnek éreztem magam, mert lehetőségem nyílt olyan tapasztalatokra, amelyek a mai diákok számára már nem hozzáférhetőek ilyen széles spektrumban – osztotta meg gondolatait Berec Mónika, akinek mindig is a mások segítése volt a legfőbb motivációja.

Szerencsés fordulat volt az életemben, hogy a diploma megszerzése után azonnal munkába állhattam. Az a nővér, aki korábban a Tóthfalusi Egészségházban az orvos mellett dolgozott, nyugdíjba vonult, így lehetőségem nyílt, hogy átvegyem a helyét. Gyakorlatilag az első perctől kezdve a hivatásommal foglalkozom. Ennek eredményeként az itt élő közösség és köztem az évek során szoros bizalmi kapcsolat alakult ki. Hosszú idő óta úgy tekintenek rám, mint akihez bátran lehet fordulni baj esetén, és ez nekem nagy öröm, hiszen mindig szívesen segítek másoknak.

Míg egykor a szolgáltatások biztosítása volt a fő feladata, ma már inkább a falubeliek és az orvosok közötti kapcsolatot erősíti, amiért számosan kifejezik a hálájukat.

Amikor először beléptem a Tóthfalusi Egészségház ajtaján, még szorosabb kapcsolatokat alakítottam ki a betegekkel, mint manapság. Akkoriban az orvosunk heti kétszer látogatta meg a falut, viszont most már csak heti egy alkalommal érkezik. Az apróbb kezeléseket, mint a kötözések vagy injekciók beadását, én végzem a munkaidőm kezdete előtt és után. Az idő múlásával a közösségünk olyan kicsivé vált, hogy már nincs szükség folyamatos orvosi jelenlétre – sem nálunk, sem a környező falvakban, mint Oromhegyes, Adorján vagy Ilonafalu. Ezekben a településekben is ügyeletes orvosok és nővérek látják el a feladatokat. Orom azonban más tészta; ott minden nap biztosítva van az orvosi ellátás, és két nővér is dolgozik. Ha szükséges, én helyettesítem az oromhegyesi, adorjáni vagy ilonafalvi nővéreket.

Amióta Magyarkanizsán dolgozom, inkább a papírmunka tölti ki a munkaidőmet, kartonok, beutalók, receptek között mozgok. Emellett a kötözőben, illetve a preventív vizsgálatokban segédkezem. Ennek köszönhető, hogy egyfajta közvetítő szerepem lett a falusi emberek és a kanizsai orvosok, gyógyszertárak között. Egyébként ez részben a koronavírus-járvány egyik hozadéka is, hiszen abban az időben sokszor kisebb eseteknél távgyógyítás zajlott, és úgy látszik, hogy vannak, akiknek mindez praktikussá is vált. Az idősebbek, azok, akiknek nincs autójuk, vagy akiknek kisgyermekük van, egy-egy megfázással, rosszulléttel kapcsolatban telefonon konzultálnak az orvossal, én pedig az általa felírt gyógyszert eljuttatom hozzájuk - mesélte.

A munka iránti szenvedélyét a szülei példamutatása inspirálta.

- Sokak szerint az emberek kizsákmányolják egymást, és az elmúlt évek során sokan megosztották velem ezt a véleményt, de én nem így látom a dolgokat. Számomra a segítségnyújtás nem csupán egy feladat, hanem a hivatásom, amelyet szívvel-lélekkel végzek. A szüleim példáját követve nőttem fel, akik reggeltől estig dolgoztak, hogy biztosítsák a családunk boldogulását. Sajnos ez gyakran a közös pillanatok rovására ment, de tudom, hogy mindezt a szeretet és a jövőnk érdekében tették. Édesanyám Magyarkanizsán, míg édesapám először Völgyesen, majd szintén Magyarkanizsán dolgozott, emellett itthon a gazdaságot is vezették, ezért kevés időt tudtak ránk szánni. A nyári és téli szünetekben gyakran a nagyszüleinknél találtunk menedéket a testvéremmel. Ezért most arra törekszem, hogy minél több időt tölthessek a gyermekeimmel - osztotta meg Berec Mónika.

A nővérke a szabadidejét a férjével, a gyerekeivel, és ha össze tudják hozni, akkor a barátnőivel tölti. Szívesen olvas, korábban tornázni is járt.

- Volt egy időszak, amikor a hét bármely napján és a nap bármely szakaszában mindig akadt valaki, aki segítséget kért. Természetesen a kapu mindig mindenki előtt nyitva áll nálunk, de azért most már igyekszem magamra is időt szakítani. Bár jelenleg ez egy kicsit nehezebb, a kisebbik fiam ugyanis harmadikos, a nagyobbik pedig nyolcadikos. Minden szabadidőmet lekötik. Régebben tornázni jártam, mostanában inkább olvasok, ha időm engedi, vagy megiszok egy kávét a barátnőimmel. Hétvégente pedig mindig akad valamilyen családi program - mesélte.

Végül megosztotta velünk, hogy mi az, ami a legnagyobb kihívást jelenti számára a munkájában.

- Sajnos egyre több ember küzd daganatos megbetegedéssel, idős és fiatal egyaránt. A legfájdalmasabb a velük való út bejárása. Vannak, akikkel hosszú utat teszünk meg, míg meggyógyulnak, vagy épp elveszítjük őket, és akadnak közülük olyanok is, akik túljutnak a betegségen, és utána az egészséges sorsukat követhetem. Gyakran hívnak házhoz olyan kisebb balesetek, sérülések miatt, mint amit te is említettél a barátnődékkel kapcsolatosan, de volt olyan is, amikor rosszulléthez hívtak ki, és sikerült gyorsan megállapítani, hogy szívinfarktusról, agyvérzésről lehet szó, és már riasztottam is a mentőt. Egy vérnyomás- vagy vércukormérés is gyors segítség lehet a bajra - zárta gondolatait Berec Mónika.

Related posts