A gyógyszerek árának csökkentése nem lesz olyan könnyű feladat, mint amilyennek elsőre tűnik. A folyamat bonyolultabb, mint egy egyszerű csirke farhát beszerzése. A G7 elemzése világosan rámutat arra, hogy számos gazdasági és jogi tényezőt figyelembe kell

Nem lát extraprofitot a gyógyszertáraknál Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, ezért várhatóan a nagykereskedőket és a gyártókat próbálja önkéntes árkorlátozásra kérni - mondta a Portfoliónak a lap által rendezett, Hitelezés 2025 konferencián.
Miért van ennek jelentősége? A kormány célja, hogy befolyásolja a nem támogatott gyógyszerek szabadpiaci árképzését, azonban a gyógyszerkiskereskedelem sajátos működési mechanizmusai miatt ez a folyamat sokkal összetettebb, mint mondjuk az élelmiszerüzletek vagy drogériák esetében. Ezért a beavatkozás nem csupán egyszerű szabályozást igényel, hanem alaposabb megközelítést is.
Előzmények: a kormány március 17-től vezetett be 10 százalékos árrésstopot 30 alapvető élelmiszerre, majd május 19-től 15 százalékban maximálta sok háztartási-kozmetikai termék árrését a nagy forgalmú láncokban.
Felülnézetből a patikák mind támogatott, mind pedig nem támogatott gyógyszereket, valamint egyéb szabadpiaci termékeket kínálnak. Azonban a támogatott gyógyszerek esetében az árrés évtizedek óta szigorúan szabályozott, és egy egységes sávos rendszer szerint működik.
Számok tükrében: az alábbi grafikon illusztrálja, hogy a támogatott gyógyszerek összesített forgalma folyamatos emelkedést mutat. Azonban a sávos szabályozás következtében a patikákban megmaradó összeg nem tapasztal hasonló növekedést. Ennek eredményeként tavaly az árrés mértéke már csupán 8,3 százalékra csökkent.
Alulnézet: a patika is kiskereskedő, és költségei az infláció következtében emelkednek, ám a fenti ábra alapján látható, hogy az egyre nagyobb költséget a támogatott gyógyszerek forgalmazásával nem tudja követni.
A patikák számára a helyzet egyre aggasztóbbá válik, hiszen a sávos árrés rendelet folyamatosan csökkenti a profitot, amelyre a működésük fenntartásához szükség van. Most pedig a kormány újabb lépést tervez, amely tovább súlyosbíthatja a helyzetet: az önkéntes árkorlátozás bevezetésével a nem támogatott gyógyszerek, például a fejfájás csillapítók árát is szeretnék szabályozni. Ez a lépés a patikák bevételi forrásainak csökkentéséhez vezethet, és komoly kérdéseket vet fel a fenntartható működésükkel kapcsolatban. A szakma képviselőinek sürgető szükségük van arra, hogy hangot adjanak aggodalmaiknak, és megoldásokat keressenek a megélhetésük biztosítására.
Mi várható? A fentiek miatt a kormány nem a patikáknál, hanem a nagykereskedőknél és/vagy a gyógyszergyártóknál szeretne önkéntes árkorlátozást elérni, a nem támogatott készítményeknél. Ebben azonban két fő nehézség is lehet.