Ferenc pápa karácsonyi üzenetében arra kérte a világot, hogy törekedjen a békére és a tűzszünetre.


Nem csupán Ukrajnában, hanem minden olyan helyen, ahol a háború zaja hallatszik és a fegyverek mennydörögnek.

Ferenc pápa december 25-én elhangzott Urbi et orbi üzenetében (Rómának és a világnak, tehát olyan megnyilatkozás, amit az egyházfő a teljes földkerekségnek szán) felszólította a világ vezetőit, hogy engedjék el a szegény országok adósságait. A pápa ismét sok szót ejtett a világban dúló háborúkról, de ezúttal is elsősorban az ukrajnai és a gázai konfliktusokkal foglalkozott. Ukrajnában "bátorságra van szükség ahhoz, hogy megnyissuk az ajtót a tárgyalások, valamint a párbeszéd és a találkozás gesztusai előtt az igazságos és tartós béke elérése érdekében", fejtette ki. Egyúttal sürgette, hogy "csendesítsék el a fegyverek hangját a Közel-Keleten". Mint mondta, a Gázai övezetben élő keresztényekre gondol. A katolikus egyházfő emlékeztetett arra, hogy a térségben súlyos humanitárius válság alakult ki. Figyelmeztetett arra, lehetővé kell tenni a segélyek eljuttatását "az éhezéstől és a háborútól megviselt emberekhez". Egyúttal a Hamász által tavaly októberben elrabolt izraeli túszok szabadon bocsátását követelte.

Ferenc pápa beszéde egy nappal azután hangzott el, hogy hivatalosan megkezdődött az egyházi szentév, amelyet Giubileónak, vagyis Jubileumnak is neveznek, és amely negyed évszázadonként kerül megrendezésre. Kedden este a pápa megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, lehetőséget adva az első zarándokoknak, hogy átlépjenek rajta.

A következő évben a Vatikán lenyűgöző látványosságaihoz több mint 30 millió zarándok és turista érkezésére számítanak.

A jubileumi év középpontjában a remény áll. Ez a gondolat minden karácsonyi üzenetében visszatükröződik Ferenc pápa szavaiban. A szent kapu megnyitásakor a pápa arra buzdította "minden embert, minden népet és nemzetet", hogy találják meg a bátorságot, amely szükséges ahhoz, hogy belépjenek ezen az ajtón, és a remény zarándokaivá váljanak. Célja, hogy együttesen elhallgattassák a fegyverek zúgását, és legyőzzék a megosztottság falait.

Ferenc Pápa a római börtön falai között nyitotta meg a második szent kaput, így újabb lépést tett a megbocsátás és a remény üzenetének terjesztésében.

A szent kapukat Róma jelentős bazilikáiban nyitják meg, és csütörtökön Ferenc pápa a Rebibbia börtön falai között is megnyitotta ezt a különleges kaput. Homíliájában arra buzdította a hallgatóságot, hogy "tartsák nyitva az ajtóikat, különösen a szív ajtaját. Ha a szív zárva marad, kővé válik, és elfelejtjük a gyengédség fontosságát." A pápa a bebörtönzöttekhez intézett szavaival békét kívánt nekik, és hangsúlyozta, hogy minden nap imádkozik értük. Ez volt az első alkalom a Jubileum történetében, hogy egy büntetés-végrehajtási intézetben szent kaput nyitottak meg. Az esemény Szent István, a katolikus egyház első vértanúja napján zajlott, és szimbolikus jelentőséggel bír: reményt hoz a világ minden börtönébe.

Kedden, a szentestén elhangzott homíliájában Ferenc pápa szavain keresztül a remény fontosságára hívta fel a figyelmet. Ahogy fogalmazott, "arra hív minket, hogy az igazság keresésének zarándokaivá váljunk". Egy olyan békéért emelt szót, ahol az igazságosság uralkodik. Arra ösztönözte a híveket, hogy merjenek kilépni a megszokott kereteikből, és vállalják a felelősséget mások iránt. A remény arra bíztatja az embereket, hogy "legyenek bátrak, felelősségteljesek és együttérzőek" - hangsúlyozta. "Mindannyian ajándékba kaptuk azt a feladatot, hogy reményt hozzunk oda, ahol az már régóta hiányzik, ahol életek törtek meg, álmok fulladtak kudarcba, ígéretek váltak betarthatatlanná, és ahol szíveket ért csapás."

Ferenc pápa állapota javuló tendenciát mutatott, és energikusabbnak látszott, mint az utóbbi napokban. A múlt hét végén megfázásos tünetekkel küzdött. December 17-én pedig a 88. születésnapját ünnepelte, amely különleges alkalom volt számára.

Related posts