Jelenleg a 45-54 éves korosztály és a 75 év feletti idősek vannak a legnagyobb kockázatnak kitéve.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb statisztikái szerint az utóbbi öt évben jelentős mértékben nőtt azon emberek száma, akik a háztartásuk pénzügyi helyzetével kapcsolatban bizonytalanságot tapasztalnak. Ez a tendencia különösen a 45-54 évesek, valamint a 75 év feletti idősek körében figyelhető meg. Az OTP Nyugdíjpénztár szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy a tudatos és időben megkezdett öngondoskodás kulcsfontosságú lehet az időskori anyagi biztonság kialakításában.
A nyugdíjas évek sokak szemében a szabadidő bőségével fonódnak össze, azonban hiába nyílik meg a lehetőség, hogy több időt szenteljenek szenvedélyeiknek, az anyagi bizonytalanság még mindig jelentős akadályt képez a gondtalan időskor megélésében.
A KSH elégedettségi felmérésének eredményeiből az látszik, hogy 2019 óta a 45-54 évesek és az afölötti korosztály kevésbé elégedett élethelyzetével a fiatalabbakhoz viszonyítva, de az elmúlt évekhez képest már mutatkozik javulás az idősebbek értékéleseiben.
Idősebb korunkban az életminőség és a pénzügyi biztonság kiemelt szerepet kap, így elengedhetetlen, hogy időben elkezdjük az öngondoskodást. Ez nemcsak a saját, hanem a családunk jólétéhez is nagyban hozzájárul - hangsúlyozza az OTP Nyugdíjpénztár.
A KSH legfrissebb felmérése szerint a 65 éves és annál idősebb korosztály anyagi helyzetével és általános elégedettségével kapcsolatos érzései az utóbbi két évben 10-es skálán 5,8 és 6,9 pont között ingadoznak. Érdekes tendencia, hogy a nyugdíj előtt álló 55-64 éves korosztály sokkal kedvezőbb véleménnyel van a saját élethelyzetéről: tavaly már 7 pontos átlagot adtak meg, amely jóval magasabb a korábbi években mért értékeknél. Ez a generáció tehát optimistábban tekint a jövőbe, mint a náluk idősebbek.
A nyugdíjas korosztály, különösen a 65-74 éves válaszadók, kissé bizonytalanabb helyzetben érzik magukat - az elégedettségük szintje 2022-23 között 5,8 és 6,9 között változott. Ezzel szemben a KSH statisztikái szerint a 75 év feletti idősek még inkább aggasztják a pénzügyi helyzetükkel kapcsolatos kérdések, hiszen ők a legérzékenyebbek a gazdasági kihívásokra.
A nyugdíj szerepe az életkor előrehaladtával egyre hangsúlyosabbá válik: az OTP Bank legfrissebb Öngondoskodási Indexe alapján különösen az 50-es éveikben járók körében kezd sürgetővé nőni a kérdés. A felmérés eredményei szerint a válaszadók 58 százaléka azért nem takarékoskodik a nyugdíjas évekre, mert úgy érzik, az még távol van, míg 38 százalékuk a jövőbeni katasztrófák vagy háborúk miatt aggódik, attól félve, hogy esetleg fel kell majd élniük a megtakarításaikat.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett adatok alapján...
Az öngondoskodás fogalma sokféle asszociációt ébreszt bennünk. Míg sokan a pozitív aspektusait emelik ki, akadnak olyanok is, akik a szükséges rosszként tekintenek rá. Pedig a nyugdíjpénztári befizetések révén mindenki a saját kezébe veheti a sorsát, és már a jelenben elindíthatja azt az utat, ami segít megvalósítani időskori álmait.
Bíztató jel viszont, hogy nehéz piacon is 14 500 új ügyféllel növekedett tavaly a taglétszámunk és folyamatosan az érdeklődés növekedését tapasztaljuk. Érdemes mielőtt megkezdeni az öngondoskodást." - nyilatkozta Budai József az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
Az OTP Nyugdíjpénztár 2023-as teljesítménye figyelemre méltó, hiszen 25 milliárd forintot regisztráltak egyéni befizetésekből, míg a munkáltatói hozzájárulások 9,4 milliárd forintot tettek ki. Ez a szám 13,6%-os, illetve 22%-os növekedést tükröz az előző évhez viszonyítva. A pénztár vezetősége optimistán tekint a jövőbe, mivel úgy vélik, egyre több cég ismeri fel, hogy a munkavállalók hosszú távú jóléte szorosan összefonódik az öngondoskodás lehetőségeivel.
Az idősebb munkavállalók pénzügyi stabilitásának biztosítása nemcsak a lojalitásuk erősítéséhez járulhat hozzá, hanem a biztonságérzetük növeléséhez is. Ezek a tényezők kulcsszerepet játszanak a vállalatok hatékonyságának fokozásában.