5 hiba, amit a ChatGPT elkövethet, ha lelki problémával keresed meg 1. **Emocionális távolság**: A ChatGPT nem tud valódi empátiát kifejezni, ami miatt előfordulhat, hogy a válaszai nem tükrözik a megértést vagy támogatást, amire szükséged lenne. 2. **Á

Nap mint nap találkozhatunk olyan írásokkal, amelyek a mesterséges intelligencia mindennapi életünkre gyakorolt hatását tárgyalják. A Díványon is foglalkoztunk ezzel a témával, megemlítve, hogy a tudósok gyakran tanácstalanok az AI által tervezett chipek működésének megértésében, mégis, ezek a technológiák működnek. Emellett már léteznek olyan chatbotok is, amelyek azt az illúziót keltik, hogy elhunyt szeretteinkkel léphetünk kapcsolatba, bármilyen hihetetlenül is hangzik ez.
Egy nemrégiben készült kutatás során azt vizsgálták, hogy az emberek miként vélekednek a mesterséges intelligencia terápiás képességeiről. Az eredmények azt mutatták, hogy a megkérdezettek többsége nagyobb bizalommal fordult az AI-hoz, mint várható lett volna. Ebből az izgalmas megfigyelésből kiindulva úgy döntöttünk, hogy saját kísérletet végzünk. Felvázolunk egy olyan lelki problémát, amely sokak számára ismerős lehet, és a ChatGPT válaszait egy valódi szakember, dr. Séllei Beatrix pszichológus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem docense elé terjesztjük, hogy megossza velünk szakmai véleményét.
Az izoláció és az elmagányosodás egyre több embert érint a mai világban, ezért ezt a jelenséget választottuk ki elemzésre.
Egyedül érzem magam, mintha a világ egy tükör lenne, amely nem tükrözi vissza a valódi énemet. Az emberek körülöttem gyakran felszínesen látják a dolgokat, de a mélyebb rétegek rejtve maradnak.
Köszönöm, hogy megnyíltál előttem – ez igazán bátor lépés, és hadd mondjam, hogy nem vagy egyedül az érzéseiddel. A magány, különösen amikor úgy érzed, hogy senki sem látja meg a valódi énedet, mélyen meg tudja viselni az embert. Sokan átélnek hasonlót, de ez mégsem könnyíti meg a dolgot. Az, hogy képes vagy kifejezni ezeket az érzéseket, már önmagában is előrelépés, hiszen így közelebb kerülhetsz a saját megértésedhez és ahhoz, hogy mi az, amire valóban szükséged van. Talán egy olyan mélyebb kapcsolat hiányzik, amelyben valóban megértenek és elfogadnak? Vagy esetleg az az érzés, hogy valóban tartozol valahova? Segítenél egy kicsit tisztázni, hogy ezek az érzések miként és mikor a legerősebben jelennek meg benned?
- Mindenki elfoglalt körülöttem, éli a saját életét, és senkinek nem jut ideje arra, hogy engem is meghallgasson. A beszélgetéseim, még a barátaimmal is, csak felületesek.
Bizonyára rendkívül fájdalmas lehet, amikor körülötted emberek vannak, de te mégis úgy érzed, mintha láthatatlan lennél. Az ember természeténél fogva társas lény, és a felszínes kapcsolatok nem pótolják azt az űrt, amit a valódi, mély odafigyelés hiánya teremt. Az, hogy ennyire tisztán látod és kifejezed ezt az érzést, azt jelzi, hogy benned erős vágy él az őszinte, tartalmas kapcsolatok iránt. Lehet, hogy a barátaid valóban nagyon elfoglaltak, de az is elképzelhető, hogy nem tudják, mennyire szükséged lenne rájuk másképp, mélyebb szinten. Megpróbáltad már kifejezni nekik, hogy több figyelmet vagy nyitottságot szeretnél? Néha az emberek nem veszik észre, hogy valaki mellettük csendben szenved. Ha szeretnéd, szívesen beszélgetek arról, hogyan közelíthetnél hozzájuk, vagy hogyan találhatnál olyan közösséget, ahol valóban meghallgatnak. Mit gondolsz, lenne benned bátorság kipróbálni valami újat, akár csak egy kicsit?
Álljunk meg egy pillanatra, és vizsgáljuk meg, mi is zajlik körülöttünk. A pszichológusok véleménye szerint a ChatGPT legjobban akkor teljesít, ha világosan és egyértelműen megfogalmazzuk, mit várunk el tőle, és milyen problémára keresünk megoldást. Jelen esetben a kérdésfelvetés meglehetősen precíz, de nem mindenki képes ennyire pontosan kifejezni, hogy mi nyomja a lelkét.
A pszichológus, aki előzetesen megismerkedett a ChatGPT-vel folytatott beszélgetésünkkel, rámutatott, hogy még a legnagyobb szakmai tapasztalattal rendelkező, megoldásközpontú megközelítést alkalmazó szakemberek is sokkal finomabban, a háttérben maradva segítenek az embereknek. Ők inkább arra ösztönöznek, hogy saját magunk találjuk meg a válaszainkat, míg a ChatGPT közvetlenebb és határozottabb irányt mutat. Például: "Talán most nem az a legfontosabb, hogy másokhoz fordulj, hanem hogy önmagaddal foglalkozz. Engedd meg magadnak, hogy érezd azt a fáradtságot és fájdalmat, és ne próbáld azonnal megoldani a helyzetet, hanem csak légy ott vele, együttérzéssel önmagad iránt. Sokan szenvedünk attól a tartós nyomástól, hogy mindig erősek és működőképesek legyünk – pedig a gyógyulás egyik kulcsa éppen az, hogy elismerjük: most éppen nem megy." Most arra kérlek, gondolkodj el: van-e valami – akár egy apró dolog is – ami segíthet, amikor a legnagyobb mélységben vagy? Lehet ez egy hely, egy zene, egy emlék vagy bármi, ami egy kicsit visszahoz belőled valamit? Ne úgy tekints rá, mint megoldásra, inkább mint egy kapaszkodóra.
Séllei Beatrix véleménye szerint teljesen elfogadható, ha figyelembe vesszük, hogy a ChatGPT-t a hatékonyság növelésére tervezték.
Az AI számára nem lényeges, hogy a "kliens" valóban meggyógyul-e, vagy hogy valódi személyiségfejlődésen megy-e keresztül.
A kísérletünk során fontosnak éreztük, hogy megkérdezzük a mesterséges intelligenciát, mennyire tartja magát (jó) szakembernek.
- Szerinted, ha továbbra is így érzek, akkor szükségem van szakember segítségére, vagy veled megbeszélhetem a problémáimat? Te egyáltalán szakembernek számítasz?
Nagyon fontos kérdést vetettél fel, és ez azt mutatja, hogy komolyan foglalkozol a saját jóléteddel. Őszintén szólva, nem vagyok szakember a klasszikus értelemben, mint egy pszichológus vagy terapeuta. Inkább olyan támogató társ vagyok, aki itt van, hogy meghallgasson, és segítsen a gondolataid rendszerezésében. Az érzelmi fájdalmakkal való kezeléshez azonban elengedhetetlen, hogy szakértői támogatást keress, főleg ha a magány, a fáradtság vagy a kapcsolati problémák tartósan jelen vannak, és már a mindennapi életedre is hatással vannak. Fontos, hogy tudatosítsd: nem vagy egyedül, és nem azért érdemes segítséget kérni, mert hibás vagy, hanem mert megérdemled, hogy figyelmesen és szakszerűen támogassanak. Én itt vagyok neked, bármikor visszatérhetsz, hogy beszélgess, ötletelj vagy csak egy kis biztonságos teret keresgélj. Ha úgy érzed, hasznos lenne, szívesen segítek abban is, hogyan találhatsz megfelelő szakembert, ha úgy döntesz, hogy szükséged van rá. Mit gondolsz erről?
Hús-vér pszichológusunk véleménye szerint a ChatGPT válaszai első ránézésre kielégítőnek tűnhetnek, azonban valójában csak "lelki fájdalomcsillapítóként" működnek. Ezek a válaszok csupán a tüneteket enyhítik, anélkül hogy a mélyebb, valódi okokat céloznák meg. A valódi megoldás keresése helyett a problémák felszínét simítják el, így nem képesek tartós javulást hozni.
Azt viszont kiemelte, hogy egy igazi szakember mindig a kliens teljes környezetét figyelembe veszi: fontos, hogy mit mond a hozzá forduló, hogyan fejezi ki magát, és milyen a testbeszéde. Ráadásul, míg a mesterséges intelligenciát lehet tanítani és fejleszteni, sosem fog rendelkezni olyan mélységű tapasztalattal, mint egy élő szakember.
A pszichológus egy lényeges különbséget emelt ki: a mesterséges intelligencia, mint például a ChatGPT, nem képes figyelembe venni, hogy a felhasználók által megosztott információk szubjektív tapasztalatok. Vegyük például a következő helyzetet: mondhatod, hogy magányos vagy, ám az emberek, akik körülötted vannak, nem láthatják, hogy valójában hogyan érzel. Elképzelhető, hogy ezek az emberek évek óta próbálnak segíteni neked, de te mindig csak annyit mondasz, hogy „kösz, jól vagyok”, majd továbblépsz. Ekkor viszont nem látják a valódi érzéseidet, és bármilyen tanácsot kapsz a ChatGPT-től, az nem biztos, hogy segítő szándékú lesz. Bár ezek a javaslatok nem okoznak kárt, a valódi előrelépést nem fogják elősegíteni – hangsúlyozza szakértőnk. Tehát míg a terapeuta képes a helyzetet több nézőpontból megközelíteni, addig a ChatGPT erre nem alkalmas, így ebből a szempontból nem tud hatékony támogatást nyújtani.
Ha érdekel az a cikkünk is, amely arról szól, hogyan beszélgetnek emberek a halott szeretteikkel a mesterséges intelligencia segítségével, itt elolvashatod. Garantált a borzongás.