A Mol tavalyi évét 335 milliárd forintos nyereséggel zárta, ami figyelemre méltó eredmény a cég számára.

A geopolitikai feszültségek, a globális növekedés mérsékelt üteme és a szabályozási környezet átalakulása ellenére a Mol-csoport sikeresen teljesítette pénzügyi céljait, és stabil eredményekkel zárta a 2024-es üzleti évet. Ezt az információt a csoport elnök-vezérigazgatója osztotta meg a vállalat éves közgyűlésén, amely csütörtökön zajlott Budapesten.
Hernádi Zsolt megjegyezte, hogy a pénzügyi eredmény csökkenése ellenére sikerült tartani a célkitűzéseket, miközben szinte minden üzletágban jelentős sikereket értek el.
A közép-európai térségben az utolsó három év során a Mol csoportszinten 3,5 milliárd dollárnyi plusz adót teljesített a megszokott üzleti tevékenységen felül. Ennek ellenére
- kiemelte.
Az elnök-vezérigazgató örömmel számolt be arról, hogy a kutatás-termelés szektorban a térségben 12 projektből 11 sikeresen zárult, míg Pakisztánban minden egyes fúrás eredményesnek bizonyult. Emellett Azerbajdzsánban egy új gázmezőre bukkantak, és három kulcsfontosságú partnerrel - az azeri SOCAR, a kazah KazMunayGas és a török TPAO cégekkel - stratégiai együttműködési megállapodást kötöttek.
A 2024-es évben a petrolkémiai szektor stagnáló kereslettel, emelkedő energiaköltségekkel, csökkenő nyereségmarzsokkal és egyre szigorúbb környezetvédelmi előírásokkal nézett szembe – tájékoztatott. Ezen felül a globális piacon egyre több modern és rugalmas új üzem kezdett el működni, ami jelentős kihívások elé állítja az európai vállalatokat – tette hozzá.
A MOL továbbra is elkötelezetten halad a tíz évvel ezelőtt megfogalmazott transzformációs stratégiája mentén. 2024-ben ünnepélyesen megkezdte működését a Tiszaújvárosban felépített poliolkomplexum, amelynek költsége 1,3 milliárd euróra rúgott. Emellett Százhalombattán megnyitotta kapuit a régió legnagyobb zöldhidrogén-üzeme, míg a rijekai finomító korszerűsítése is tovább folytatódik, amely Horvátország legnagyobb ipari beruházásának számít.
Egy európai észak-déli energiakorridor megvalósításával lényegében új alapokra helyeznénk az energiaellátást, amely összeköti a kontinens különböző régióit.
Tavaly a Mol beszállt a körforgásos gazdaságba a hulladékgazdálkodás átvételével, amit sikerült új pályára állítani: az év második felében 3200 palackvisszaváltó automatát helyeztek üzembe, az utolsó negyedévben a napi visszaváltások száma elérte a 6 milliót, amit 2030-ra terveztek elérni - sorolta az elnök-vezérigazgató.
A következő tíz évben mintegy 500 milliárd forint beruházást terveznek végrehajtani a hulladékgazdálkodás területén, mondta hozzátéve, hogy ebben az üzletágban is cél a részvényesi értékteremtés, a nyereséges működés.
Amit a kétségek árnyékolnak be.
A Mol-csoport mindig is kiemelkedett azzal, hogy a kihívások ellenére is sikerült fejlődnie és innovatív megoldásokat keresnie – nyilatkozta az elnök-vezérigazgató. Kifejezte optimizmusát az iránt, hogy 2025-ben is folytatódik ez a tendencia.
A gazdasági szuverenitás hangsúlyozása mellett a magyar kormány számára, amely az EU legnyitottabb és leginkább exportorientált gazdaságának számít, kiemelten fontos a versenyképesség javítása. Ezen a téren a magyar gazdaság romlásának okai között említette a külső tényezőket, például a német gazdaság gyengélkedését, valamint a belső problémákat is. A versenyképesség növelésében a kiszámíthatatlan vámverseny és az EU zöldpolitikája nem segítik a helyzetet. Továbbá, Magyarországon elengedhetetlen a stabilabb szabályozási környezet megteremtése, mivel a gyorsan változó jogszabályok közvetlen hatással vannak a pénzügyi helyzetre és a növekedésre, valamint gátolják a befektetéseket – mutatott rá.
Részvényesi kérdésre válaszolva elmondta, hogy a megemelt osztalékfizetésre azért került sor, mert ebben az évben "nem látnak olyan komolyabb akvizíciót", ami miatt erre a készpénzállományra szükség lenne.
A közgyűlés jóváhagyta az igazgatóság javaslatát, és ennek nyomán 220,4 milliárd forint értékben döntöttek osztalék kifizetéséről. Az alap osztalék részvényenként 165 forint, ezen felül a részvényeseknek körülbelül 110 forint rendkívüli osztalékot is juttatnak. Így a részvényenkénti összesített osztalék 275 forintra rúg, ami 10 százalékkal magasabb az előző év hasonló időszakához képest.
A Mol Nyrt. részvényesei zöld jelzést adtak a 2024-es anyavállalati beszámoló jóváhagyására, amelynek mérlegfőösszege 5314 milliárd forintra rúg, míg a tárgyév nyeresége 309,0 milliárd forintot ért el.
A vállalat konszolidált beszámolója szintén zöld utat kapott, amelynek mérlegfőösszege 8474 milliárd forintot tesz ki, míg a tárgyév nyeresége 355,8 milliárd forintban realizálódott.
A tavalyi évhez viszonyítva 2,2 százalékos növekedést regisztráltunk. Az értékesítés nettó árbevétele 2022-ben 9178 milliárd forintra (25,1 milliárd dollár) emelkedett, szemben az előző évi 8909 milliárd forinttal (25,2 milliárd dollár). Az adózás előtti eredmény 2023-ban 691,418 milliárd forintról (1,9 milliárd dollár) 543,429 milliárd forintra (1,4 milliárd dollár) csökkent.
A Mol részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír 2936 forinton zárt szerdán. Az elmúlt egy évben a részvények legmagasabb árfolyama 3148, a legalacsonyabb 2558 forint volt.