10 millió nézőt vonzott a magyar mozikba, de valamiért senki sem emlékszik rá - egy olyan film, amely még az Avatart is túlszárnyalta.


A Mágnás Miska nézőszáma messze meghaladja számos hazai és nemzetközi film sikerét. Olyan kultikus alkotások, mint a Star Wars (5,4 millió), a Volt egyszer egy vadnyugat (8,7 millió), az Avatar (1,2 millió) vagy a Harry Potter első része (1 millió) kevesebb nézőt vonzottak Magyarországon, mint Keleti Márton mesterműve, amelyet közel 9,9 millióan láttak. Ez a romantikus vígjáték, mely az úri világ szatirikus bemutatásával vált klasszikussá, joggal foglal helyet a hazai filmtörténet legnagyobb triumfálói között.

A Mágnás Miska nem csupán egyedüli csillag a magyar filmgyártás egén: az 1950-es évek számos olyan kasszasikert termelt, mint az Állami áruház, amely 6,7 millió nézőt vonzott, vagy a Fel a fejjel, ami 6 milliót, és a Liliomfi, szintén 6 millióval büszkélkedhetett. Az ezt követő időszakban is születtek olyan ikonikus alkotások, mint az Egri csillagok és A kőszívű ember fiai, mindkettő 9 milliós nézőszámmal. Emellett a Macskafogó (1 millió), A Pogány Madonna és a Mephisto (1,5-1,5 millió) is jelentős közönséget vonzott, bizonyítva, hogy a magyar filmipar folyamatosan képes volt magas színvonalú produkciók létrehozására.

Az operett története 1916-ig nyúlik vissza, amikor is a Király Színház színpadán debütált. A darab rendkívüli népszerűségnek örvendett, hiszen összesen 171 előadást tartottak belőle. A vidéki bemutatók sikerét követően Korda Sándor Kolozsváron készített belőle filmet, sajnos a felvételek mára sajnos eltűntek. A második világháború árnyékában, 1942-ben a darab modernizált verziója, Pista tekintetes úr címmel debütált, ám a fajvédelmi törvények következtében az eredeti szerzők közül sokan nem szerepelhettek a főcímen.

Keleti Márton 1948-ban életre hívta a Mágnás Miskát, amely a filmtörténet örökzöld darabjává vált. Ez a filmoperett nem csupán a politikai propaganda eszköze, hanem egy szatirikus tükör, amely ügyesen reflektál az arisztokrácia világára. Bár a szocialista korszak elvárásaihoz formálták, a film humorral fűszerezett megközelítése lehetővé tette, hogy elkerülje a túlzottan direkt propagandisztikus hatásokat. Ennek köszönhetően a Mágnás Miska máig élvezhető klasszikus maradt, amely a nevetés és a szórakozás mellett mélyebb gondolatokat is ébreszt.

Voith Ági szívéhez különös módon kötődik a Mágnás Miska története, hiszen édesanyja emlékezetes szerepében tündököl a film vásznán.

- mesélte Mészáros Ági lánya, aki megosztotta, hogy sokan érdeklődnek, mennyire hasonlítanak egymásra, de véleménye szerint édesanyja egészen eltérő alkat volt. - Ő egy naiv színésznő volt, míg én sohasem voltam az - mondta. - Ő olyan volt, mint egy tiszta patak, a legcsodálatosabb ember, akit valaha ismertem - tette hozzá a művésznő, érzéseit szavakba öntve.

Related posts