Hajnali hipoglikémia, Az alacsony vércukorszint tünetei és kezelése
Tartalom
Mi az a Somogyi-hatás? Tänczer Tímea, diabetológus Inzulinnal kezelt cukorbetegek számára fontos a napi többszöri vércukor-önellenőrzés elvégzése. A megfelelő időpontokban mért vércukorértékek alapján az inzulinkezelés módosítható.
Somogyi hatás, hajnali jelenség-cukorbetegként nem hajnali hipoglikémia ismerni Origo Néha a glükóz szint csökkenése, néha annak emelkedése léphet fel. Inzulin kezelés esetén fontos tisztában lenni az ún. Hogy pontosan mit takarnak ezek az állapotok, illetve mi a különbség a kettő között, azt dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa magyarázta el.
Vércukor esés és emelkedés A cukorbetegség kezelésére alkalmazott minden gyógyszer rmely, a vér inzulin tartalmát az aktuális vércukorszinttől függetlenül emeli, hipoglikémiát okozhat. Ha az inzulinnal kezelt cukorbetegek körében az inzulin és az elfogyasztott szénhidrát mennyiségének aránya és a fizikai aktivitás nincs egyensúlyban, keveset eszik, vagy a kívántnál nagyobb dózisú inzulint alkalmaz, vagy többet mozogakkor a vércukor kóros mértékben csökken, hipoglikémia lép fel.
Az inzulin kezelés során jelentkező vércukor esés a választott kezelési módszer felépítésével, az alkalmazott inzulin készítmények fajtáival mutat összefüggést. Vércukor emelkedés a kora reggeli órákban egy hormonális válasz, ami mind a hajnali jelenség mind a Somogyi effektus esetén létrejön.
- Inzulinóma | Dr. Tóth Miklós
- Szabványok az inzulinfüggő cukorbetegség
Annak érdekében, hogy a két problémát el lehessen különíteni egymástól, szükséges az éjszakai vércukormérés, hiszen a hipoglikémiás cukorbetegseg megelőzése csak a Somogyi-hatás esetén jelentkezik- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
- Somogyi hatás, hajnali jelenség - cukorbetegként nem árt ismerni
- Az inzulinóma a hasnyálmirigy inzulin-termelő sejtjeiből kiinduló daganat, a neuroendokrin daganatok csoportjába tartozik.
- Mi az a Somogyi-hatás?
- Fontos ezért a vércukorszint rendszeres ellenőrzése.
- Privát klinika a cukorbetegség kezelésére
- Николь казалась озадаченной.
A diagnózis felállításához szükséges az éjszakai vércukormérés 22, 03 és 06 órakor. A hajnali jelenség a szervezet természetes reakciója a hajnali hipoglikémia kortizol, növekedési hormon és katekolamin hatására, amelyek a reggel közeledtével szabadulnak fel.
Ezek a hormonok váltják ki a glükóz felszabadulását a májból. Ennek következtében hajnalban a vércukorszint meredeken emelkedik. Hajnali jelenség esetén az inzulinbevitel precíz növelése, vagy más típusú bázis inzulin választása hozhat javulást.
Somogyi effektus az ismert, vagy felismeretlenül maradó hipoglikémiát néhány órán ill. Kiváltásában a kontrainzuláris hormonszint glucagon, epinephrin emelkedése,a máj glukóz kibocsájtásának következményes fokozódása, valamint a hipoglikémia korrekcióra alkalmazott szénhidrát bevitel szükségesnél nagyobb mértéke játszik szerepet.
Hozzászólás Hypo. Hajnali jelenség. Ezek azok, amelyek megkeseríthetik az életet.
A következményes vércukor emelkedés megelőzése csakis a kiváltásában szerepet játszó vércukor esés felismerésével, kiküszöbölésével és okának tisztázásával lehetséges. A teendőket a kiváltó ok határozza meg: étkezési rend, a fizikai aktivitás összehangolása.
Mivel a két állapot két különböző sőt, ellentétes terápiás módszert kíván, ezért nagyon fontos az elkülönítésük. Ezt csak az éjszakai vércukorméréssel lehet megoldani szöveti cukormonitorozó eszköz használatát is indokolhatja.
Porochnavecz Marietta Módosítva:
Amennyiben a magas vércukorszintet alacsony előzi meg, akkor Somogyi-effektussal állunk szemben, melyet kevesebb esti inzulin adásával oldhatunk meg. Hajnali jelenség esetén, mivel nincs megelőző hipoglikaemia, így azt több inzulin adásával lehet kiküszöbölni- természetesen szakorvossal történt konzultáció hajnali hipoglikémia.
Forrás: Cukorbetegközpont.